Leedu: nii Leedu kui NATO vägede liikumine on Valgevene lähedal tavalisest hõredam ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: EPA/SCANPIX

Valgevene opositsiooni teatel on suured armeekolonnid teel Minskisse, sõjaväelased on juba ka liikvel pealinna tänavail. Varem teatas president Lukašenko, et armee on valmis välisvägede piiririkkumisele reageerima ilma mingi hoiatuseta, NATO ja Leedu kinnitavad, et vägede liikumine on Valgevene piiri lähedal suisa tavapärasest hõredam.

Võimud on pealinnas sulgenud vähemalt neli metroojaama. Minskis tänavatele on taaskord kogunenud hiiglaslikud rahvahulgad, vahendas "Aktuaalne kaamera" .

Paistab, et president on meeleheitel ning püüab kasutada äärmuslikke meetodeid, saates sõjaväe rahva vastu. Seda näitab ka kaitseministri avaldus, mille kohaselt hakkab sõjavägi kaitsma kultuuriväärtusi meeleavaldajate vandaalitsemise eest.

Autokraadist president ütles kõnes oma pooldajaile, et riigis toimuv segadus on andnud NATO-le võimaluse oma ammused plaanid ellu viia.

"NATO väed liginevad, me saime sellest aru möödunud aastal, kui nad kuulutasid välja õppused, kuid koroonaviirus on neid pisut aeglustanud. Nüüd on olukord Valgevenes nende vaatepunktist ebastabiilseks muutunud, nad on üle läinud aktiivsele tegevusele.  Nad on kohale toonud kõik oma väed. F-16 hävitajad on siit 15-20 lennuminuti kaugusel. Seega olin ma kohustatud armee kõrgeimasse valmisolekusse viima," rääkis Lukašenko oma kõnes.

NATO kinnitusel ei vasta Valgevene presidendi jutus miski tõele. NATO väed on viimastel päevadel jätkanud tavapärast, puhtalt kaitseotstarbelist tegevust. Ka Poola ja Leedu väed pole mingit tavapäratut aktiivsust ilmutanud.

Leedu kaitseminister Raimundas Karoblise sõnul ei toimu Leedus ei NATO vägede ega Leedu enda vägede erakorralist liikumist. "Koguni vastupidi, nii Leedu enda kui ka NATO missioonivägede liikumine on tavalisest hõredam," rääkis ta.

Esialgu kulgevad meeleavaldused Valgevene punavalgete rahvuslippude all siiski rahumeelselt ning teateid võimude vägivaldsest sekkumisest ei ole.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: