Välistudengite isolatsiooniperioodi osas valitseb jätkuvalt segadus

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Ülikoolid on mures, kuidas täita valitsuse tingimusi kaasvastutada välisüliõpilaste kahenädalase isolatsiooniperioodi ja kahe koroonatesti tegemise eest. Vahepeal on kord läinud selgemaks, kuid häid lahendusi leitud pole.

Kui Eesti tudengid naudivad praegu veel viimaseid suvepäevi, siis semestri alguses kontaktõppega alustavad välistudengid peaksid praegu viibima isolatsioonis. Kuna ühiselamutes kohti pole, püüavad välisüliõpilased isolatsiooniajaks leida ajutist majutust. Ülikoolid püüavad olla kontaktis oma välisüliõpilastega, neile reegleid tutvustada ja vajadusel suunata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Volli sõnul pole ülikoolidel veel kahjuks lõplikku tõde. "Kuigi ütleme nii, et see seis nüüd nädala taguse ajaga on oluliselt paremaks läinud, et tundub et umbes 10 protsenti meile ei vasta, et millal nad tulevad. Aga üldiselt meil on pilt ees, me teame,  et umbes kolmandik meil elab üliõpilaskülas ehk ühiselamutes, ja ülejäänud elavad siis kas üürikorterites või osad siis ka kohaliku kogukonna juures," rääkis ta.

"Me oleme kõiki üliõpilasi teavitanud ja oleme ka küsinud, millal nad tulevad, ja enamuse kohta meil informatsioon on olemas kuid reaalne vastutus ikkagi sellest, ka nende eneseisolatsioonitingimuste täitmise eest see lasub üliõpilasel endal," ütles Tallinna Ülikooli õppeprorektor Priit Reiska.

Isolatsioonitingimuste täitmata jätmise korral on võimalik üliõpilasele teha trahvi, kuid ta ka eksmatrikuleerida või ära võtta elamisluba. PPA teeb majutuskohtadesse kontrollkäike. Saabuv üliõpilane peab tegema kaks koroonatesti ning positiivsest tulemusest teavitatakse ülikooli. Ülikoolidel on ka õigus nõuda kinnitust negatiivsest vastusest. Kuid igat tudengit eraldi kontrollida ei saa.

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõuniku Irina Dontšenko sõnul ei ole terviseametil suurt võimalust kontrolli teha ja loodetakse õppeasutuste endi peale. "Nad peaksid jälgima, vaatama, rääkima oma tudengitega pidevalt sellest, kui oluline see on ja panna südamele: seni kuni meil ei ole tõhusat ravimit, seni kuni meil ei ole vaktsiini me peame ise hakkama saama selle haigusega," ütles Dontšenko.

ESN tudengiühenduse liige Mayank Pateli sõnul on Tallinna Ülikoolis tudengeid hästi vastu võetud. "Ma saan siin vähemalt Tallinna Ülikooli kohta öelda, et töötajad ja ka inimesed teie linnas on olnud väga toetavad. Nad pakuvad tegelikult kõiki juhiseid ja kõiki võimalikke viise, kuidas tudengid saaksid siia tulla ja õppida," rääkis ta.

Ülikool algab juba veidi enam kui nädala pärast, välisüliõpilastel eelneb sellele tihti ka tutvumisnädal.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: