Tartus avati Lodjakoja kompleks

Foto: ERR

Tartus avati 2,4 miljonit eurot maksma läinud Lodjakoja hoonete kompleks, mis hakkab samaaegselt toimima nii muuseumina kui ka laevaehitushallina. Kompleksi hakkab haldama Emajõe lodjaselts, kes loodab uues lodjakojas linlastele tutvustada ajalooliste veesõidukite ehitamist ja elavdada jõeliiklust Emajõel.

Lodjakompleksi peahoones hakatakse ehitama uut kahe mastiga lotja, mis loodetakse valmis saada aastaks 2024, mil Tartust saab Euroopa kultuuripealinn.

Lisaks laevade ehitushalliga muuseumile on kompleksis ka vetelpäästemaja ja laevade-paatide talviseks hoiustamiseks mõeldud hoone. Linn näeb, et lodjakoja kompleksi peamine roll on tutvustada linlastele laevaehituse protsessi.

"Meie peamaja saab tulevikus olema nii vana laevade ehitust tutvustav keskus, siin saab olema sepatöökoda, siin saab olema puidutöökoda, siis saab olema näituste ruum, siin on võimalik läbi viia seminare, saab olema kohvik – ühesõnaga selline väga mitmekülgne keskus, kus on aastaringne tegevus," rääkis Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Linnaga 10-aastase rendilepingu sõlminud Emajõe lodjaselts ootas endale korralikku lodjakoda juba 2006. aastast, mil valmis Tartu kultuslaev, lodi Jõmmu. Lodjaseltsi juhi Priit Jagomäe sõnul on seltsil nüüd soov uues kompleksis inimestele hakata näitama, kuidas ilma elektri ja bensiinita laevu ehitada ning lõpuks ka laevade ekspositsioon kokku panna.

"Kolm on kohtuseadus, et kolmandal katsel läks õnneks sai ikka maja püsti. Kaks korda on meil siin erinevatel põhjustel jäänud lodjakoja ehitus pooleli, aga nüüd, mis valmis, see valmis. Uhkemaid ja ajaloolisema väärtusega veesõidukeid me tahaksime siin eksponeerida, jõemuuseumi ekspositsioonis näidata piirkonnale omaseid veesõidukeid," rääkis Jagomägi.

Jagomägi lisas, et tulevikus ootab lodjaselts inimesi külla ka mööda jõge isiklike alustega, mille hoiustamiseks on uues kompleksis võimalused olemas. Salto arhitektuuribüroo projekteeritud lodjakoja kompleks avatakse külastajatele oktoobris.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: