Kohtuvaidluse taga avamist oodanud Veskimöldre kaubanduskeskus vahetas taas omanikku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Veskimöldre elurajoon.
Veskimöldre elurajoon. Autor/allikas: Veskimöldre Facebooki leht

Ankurrentniku üle käivasse kohtuvaidlusesse takerdunud Veskimöldre kaubanduskeskuse avamine nihkub veel edasi, sest senine omanik kaotas kannatuse ja müüs kinnistu taas edasi. Uus omanik lubab keskuse avada sügisel.

Möödunud aasta lõpus Tallinna külje all Laagris uksed avama pidanud Veskimöldre Kodukeskus on täiesti valmis, ent seisab juba pikalt tühjana, sest arendaja Brave Capital käis pikalt kohut Rimiga, kellest pidi saama keskuse ankurrentnik, enne kui Veljo Kuusele kuuluv Brave Capital kinnistu ära ostis. Kuusk aga soovis ise oma keskusele rentnikke valida ning eelistas Coopi. Rimile see ei meeldinud ja nii kaebas ta nii arendaja kui ka kinnistu müüja kohtusse, ehkki Brave Capital ostis omast arust kinnistu ilma siduvate lepingukohustusteta.

"Müüjal oli leping Rimiga, minul pole lepingut Rimiga kunagi olnud. Rimi nõudis, et see leping üle läheks, aga ma ei tahtnud seda lepingut üle võtta ja mul polnud ka seaduslikku alust seda üle võtta. Rimi siis pahatahtlikult nõudis, et nad tahavad ikka endale saada seda," kommenteeris Kuusk ERR-ile.

Kuuse sõnul oli talle kinnistud müünud ettevõtte üürilepingu eelkokkuleppes Rimiga klausel, et vastutuse piirmäär on 100 000 eurot mõlemalt poolt.

"Müüja pakkuski Rimile vastavalt lepingule selle 100 000 tasumist pärast mulle kinnistu müümist. Rimi aga ei olnud enam nõus, vaid hages nii eellepingu teinud müüjat kui ka mind eraldi 700 000 euroga, aga ka õigust saada üürnikuks ehk välistada valduse andminst teistele, kuigi lepingu järgi oleks ta pidanud saama maksimaalselt 100 000 [eurot], kui leping ei oleks teostunud," selgitas Kuusk, nimetades viimast asjaolu Rimist eriti pahatahtlikuks.

Sellest johtuvalt näitas valduse üleandmise keelu kohaldamine tema hinnangul kohtuniku täielikku ebakompetentsust.

"Me ostsime kinnistu asjaõiguslepinguga, kus kinnitati, et ühtegi lepingut pole peal. Me käisime ka vist riigikohtuni välja ja võitsime märtsis, aga siis visati seesama asi täpselt sellesama kohtuniku juurde sisse esimesse astmesse ühe väikese sõnamuudatusega. Kohtunik põrutas jälle sinna kõik need õiguskaitsed peale. Meil ei jäänudki siis muud üle, kui see ära müüa omanikule, kes pole asjaga kuidagi seotud ja on täielikult vaba sellest vaidlusest," selgitas Kuusk. "Vaidlus kinnistut ei puuduta, see oli osapoolte teema. Meid oli kistud sinna vägivaldselt."

Kuusk ütleb, et pole oma 25-aastase ettevõtjakarjääri jooksul midagi säärast varem kohanud ja tema jaoks tuli see nagu välk selgest taevast.

"Õigustagatis pannakse Eestis kõigele peale, keegi sisusse ei süüvi. Vaidlust ei ole, vaidlus on niikuinii kaotatud, aga nad (Rimi - toim) ütlesid mulle, et nad tahtsid põhimõtteliselt meid raskesse olukorda panna, et odavalt endale kätte saada," ütles Kuusk.

Uus omanik alustas puhtalt lehelt

Nõnda müüs Brave Capital keskuse juuli algul edasi Alliku Kaubandusele, mis on registreeritud äriregistris alles tänavu juunis ning kuulub Kaupo Kindsigole. Kindsigo sõnul tal varasemaid majandussuhteid Kuusega pole.

Kuuse hinnangul ankurrentniku vaidlus Alliku Kaubandusele kui juba neljandale osapoolele edasi minna ei saa, nii et uus omanik peaks saama seal teha, mida tahab.

"Uus omanik saab kellega iganes asju ajada minu arusaama järgi. See on uue omaniku otsus. Praegu on käsil omanikuvahetus ja pannakse üürilepinguid paika ja tehakse nii kui võimalik lahti. Toidukauplus vajab seal rohkem aega, ta peab tellima omale seadmeid ja nii. Eks ta võtab aega, aga loodetavasti saab keskuse jõuluks lahti," arvas Kuusk.

Kes lõpuks ankurrentnikuks saab - Coop, Rimi või hoopis keegi kolmas -, Kuusk ei tea.

Coop, kes veel kevadel teadis, et poe avavad nemad ja oli valmis kohtuvaidluse tulemusi ära ootama, on nüüd uue tehinguga aga korraga üle parda heidetud ehk samas seisus, kus Rimi pärast eelmist omanikuvahetust.

"Kohtuvaidluse raames seatud piirangute tõttu oli üürilepingu täitmine võimatu ja see põhjustas lepingu pooltele ajas suurenevat varalist kahju. Vaidlusalune üürileping on praeguseks lõpetatud," kommenteeris Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido napilt.

Kaupo Kindsigo kinnitas ERR-ile, et tema alustas omanikuna puhtalt lehelt ja teda eelmise omaniku kohtuvaidlus ei puuduta. Kes ankurrentnikuks saab, jättis ta vastamata.

Kaubanduskeskuses on 2200 ruutmeetrit kaubanduspinda. Kuuse sõnul läksid osad üürilepingud Alliku Kaubandusele üle, ent mitte kõik. Aasta tagasi, kui valmistuti juba keskust avama, olid kõik pinnad lepingutega kaetud, enne kui kohtuvaidlus plaanid peatas.

Ka uue omaniku eesmärk on sama: avada keskus, kus on toidupood, apteek, lilleäri, ilusalong ja toidukoht. Lisaks tuleb sinna veinipood, mis kuulub Veljo Kuusele.

Kindsigo ütles, et töö rentnike leidmiseks käib ja huvilisi on palju. Hoone on valmis ja kaubanduskeskus avatakse juba tänavu sügisel.

Veel üks keskus

Uuele omanikule üle läinud kaubanduskeskuse kõrvale kavandab Kuusk veel teistki hoonet, kuhu rajab 4500-ruutmeetrise meelelahutuskeskuse. See jääb Kuuse omandisse. Sinna tuleb kolme saaliga kino, restoranid, spordisaalid, keemiline puhastus, laste mängukeskus, kus saab sünnipäevi pidada. See on alles projekteerimisel ning läbirääkimised võimalike üürnikega käivad, mistõttu ei saa veel öelda, kes kinooperaatoriks võetakse.

Keskuste kõrvale rajatakse tankla. Ka selle operaator pole veel välja valitud, ütleb Kuusk. Valikud käivad kahe vahel, kellest üks tahaks pakkuda täisteenust, teine üksnes automaattanklat. Tankla peaks valmima umbes aasta pärast.

"Tanklaprojekt tuleb lähiaegadel, võib-olla teeme veel paar hoonet sinna juurde. Tahame täitsa elava keskuse teha Laagrisse, et inimestel poleks põhjustki enam kesklinna minna," rääkis Kuusk. "Vahepeal võtsime kevadises segases sesisus tempo maha, muidu oli plaanis juba sügiseks saada projekt valmis. Projekteerime nüüd aegamööda, talvel või järgmiseks kevadeks saab projekti valmis, suvel tahaks ehitama hakata."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: