Pence kinnitas erakonnakongressil soovi asepresidendina jätkata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

President Donald Trump ja asepresident Mike Pence
President Donald Trump ja asepresident Mike Pence Autor/allikas: SCANPIX/AFP

USA vabariiklaste erakonnakongressil võttis Mike Pence ametlikult vastu asepresidendi kandidatuuri, kinnitades et soovib sellel ametikohal jätkata veel neli aastat. Kongressi kolmandal õhtul keskendusid vabariiklased oma kõnedes sõjaväele ja õiguskaitseorganitele.

Asepresident Mike Pence pidas kõne Marylandi osariigis USA hümni sünnikohas. Pence rõhutas, et riik vajab presidenti, kes usub Ameerikasse ja selle kodanike võimetesse. Ta rääkis, mida administratsioon on nelja aasta jooksul ära teinud, pöörates muu hulgas tähelepanu maksukärbetele, sõjaväe rahastamisele ja koroonaviirusevastasele võitlusele.

Samuti mainis asepresident vägivaldseks muutunud meeleavaldusi Wisconsini osariigis, mis algasid pärast seda, kui politsei tulistas mitu korda mustanahalist Jacob Blake'i.

"Vägivald peab lõppema, nii Minneapolises, Portlandis kui ka Kenoshas. Liiga palju kangelasi on surnud meie vabadust kaitstes, et näha ameeriklasi üksteist maha löömas. Ameerika tänavatel taastub õigus ja kord," ütles Pence.

Teiste seas rääkis ka presidendi pikaajaline nõunik ja üks häälekamaid kaitsjaid Kellyanne Conway, kes teatas üllatuslikult mõned päevad tagasi, et lahkub Valgest Majast, sest soovib keskenduda perekonnale. Conway rääkis president Trumpi kaastundlikkusest ja naiste õigustest.

"Naine liidrirollis võib endiselt tunduda uus, aga mitte president Trumpile. Ta on aastakümneid edutanud naisi kõrgetele ametikohtadele nii ettevõtetes kui ka valitsusasutustes. Ta usaldab meid, küsib meilt nõu, austab meie arvamusi ja nõuab, et oleksime võrdsel tasemele meestega," sõnas Conway.

Asepresidendi rahvusliku julgeoleku nõunik kindralleitnant Keith Kellogg rõhutas, et kui Trump astus ametisse, siis pidi ta silmitsi seisma aastaid kestnud ebaõnnestunud välispoliitikaga ja kokku kuivanud sõjaväega.

"President Trump on peatanud meie sõjaväe allakäigu ja restruktureerinud meie rahvusliku julgeoleku strateegia. Tänu ajaloolisele rahastamisele ja visioonile on meie sõjavägi nüüd paremini varustatud, paremini kindlustatud ja paremini mehitatud kui ükskõik, milline sõjavägi maailmas," rääkis Kellog.

Demokraadid aga kritiseerisid teravalt päev varem toimunud vabariiklaste kongressi, sest seal kanti üle Valges Majas korraldatud kodakondsus- ja armuandmistseremooniat. Nende hinnangul kasutab Trump ametikohustusi kampaania tegemiseks.

"Kõik reeglid, normid, väärtused, mis on teinud selle riigi suurepäraseks, hävitatakse Donald Trumpi poolt," ütles USA senati demokraatide juht Chuck Schumer.

Vabariiklaste kongressi kolmandal päeval räägiti ka abordivastasest võitlusest, kriminaalõigusreformist ja haridusest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: