MKM ähvardab Flixbusilt tegevusloa ära võtta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

FlixBus.
FlixBus.

Flixbus Estonia soovib avada rahvusvahelist liini Tallinna ja Vilniuse vahel, kuid Eesti majandusministeerium (MKM) leidis ettevõtte tegevust uurides, et Flixbusil pole õigust tasulist reisijateveo teenust üldse pakkuda.

Leedu transpordiohutuse administratsioon oli varem pöördunud MKM-i poole, et saada Flixbusi esitatud Tallinna-Vilniuse liiniloa taotlusele nõusolek.

MKM aga avastas majandustegevuse registrist, et Flixbus Estonia pole viimase kuue kuu jooksul taotlenud ühtegi tegevusloa tõestatud koopiat, mis tähendab, et ettevõte pole reaalselt teostanud tasulist sõitjatevedu.

Seega ei vastanud ettevõte MKM-i hinnangul Euroopa Liidus kehtivale määruse nõuetele ehk Flixbus Estonia ei tegutse Eestis "vedaja tegevusalal stabiilselt ja tõhusalt".

MKM-ist selgitati ERR-ile, et kuivõrd Flixbus Estonia pole tasulise reisijateveo pakkumisega teadaolevalt tegelenud, ei ole ettevõttel võimalik täita Euroopa rahvusvahelisele bussiteenuste turule juurdepääsu nõudeid. Et tasulise sõitjate veoga tegelda, peab ettevõttel olemas olema nii tegevusluba kui tegelikku tegutsemist näitav tegevusloa tõestatud koopia. Vastasel juhul on vedajal keelatud tegelda veoteenuse osutamisega, öeldi MKM-ist.

"Euroopa tasemel on paika pandud nõuded, millega kehtestatakse ühiseeskirjad autoveoettevõtja tegevusalal tegutsemiseks. Sealhulgas on sätestatud ka tingimus, et ettevõte käsutuses, pärast tegevusloa saamist, peab olema üks või mitu sõidukit, mis on registreeritud või kooskõlas vastava liikmesriigi õigusaktidega muul viisil kastusse võetud – kuuluvad täielikult temale või on käsutuses näiteks järelmaksu- või rendi- või liisinglepingu alusel," ütles MKM-i veondus- ja liiklustalituse peaspetsialist Katrin Tambur.

MKM tegi Flixbusile ettekirjutuse viia ettevõte kahe kuu jooksul määruse nõuetega vastavusse. Kui Flixbus seda ei tee, võib Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsioon (ERAA) Flixbusile antud tegevusloa kehtetuks tunnistada.

ERAA väljastas Flixbus Estoniale tegevusloa tänavu jaanuaris.

Flixbus võib neljapäeval majandusminister Taavi Aasa poolt välja antud käskkirja vaidlustada 30 päeva jooksul.

Flixbus: avatud liinid töötavad edasi

Flixbusi Poola, Ukraina ja Baltikumi tegevjuhi Michal Leman ütles ERR-ile saadetud kommentaaris, et Eestis  tegutseb ettevõte praegu Euroopa Liidu litsentsi Poolas väljastatud kontsessioonide alusel. 

"Eesti ametivõimude tõstatatud probleem puudutab Baltikumi uute liinide ja tuleviku transpordivõrgustiku arendamist. Seetõttu töötavad juba avatud marsruudid jätkuvalt sellest protsessist sõltumata," ütles Leman.

Leman märkis, et nõuete täitmiseks ollakse juba suhtluses vastavate ametivõimudega, nende hulgas ka ERAA-ga.

Eesti, Läti ja Leedu turule sisenes Flixbus tänavu juulis. Ettevõte tegutseb Euroopas üle 30s riigis.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: