Ostmine on juuni ja juuliga tõusnud tavapärasele tasemele

Foto: pressimaterjalid

Koroona viiruse järel on ka juulikuus jaemüük jälle kasvanud. Juulikuu tõus on statistikaameti andmetel juuni omast küll väiksem, kuid on tunnistus inimeste ostukindlusest ja majanduse vaiksest taastumisest.

Juulis kasvas jaemüük neli protsenti, mis näitab, et kriis ei ole suvist ostlemist vähendanud. Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina hinnangul kujunes olukord oodatust kergemaks.

"Ühest küljest see, et mai keskel avati kaubanduskeskused ja inimesed tahavad nii või naa tarbida. Teisest küljest muidugi, et kui arvestada kogu seda kriisi konteksti, siis töötuse määr ei ole tõusnud väga kõrgele. Töötasuhüvitis ja muud valitsuse toetusmeetmed on aidanud seda töötuse määra hoida madalal," rääkis Mertsina.

Kuigi jaekaubandus on taastunud kiiremini kui tarbimine üldiselt, on kriisist taastumine Eestis toimunud jõudsalt. Augustis nähakse jaekaubanduses jätkuvat kasvu, kuid sügisel oleneb kõik viiruse levikust.

"Kui me vaatame kaardimakseid, siis need juunikuus juba kasvasid. Nii et sellisest aprilli ja maikuu põhjast välja tulemine on olnud suhteliselt kiire," märkis Mertsina.

Tarbimise suurenemist kinnitas ka Rahva Raamatu turundusjuht Kersti Küla. Rahva Raamatus on suurenenud ostmine ja eestikeelsete ja täishinnaga raamatute osakaal. Rohkem on hakatud ostma väikelinnades ja keskustest väljas, keskustes annab veidi tunda turistide kadumine.

Rimi kauplustes on ostmine taastunud tavapärasele tasemele. Rimi Eesti tegevjuht Vaido Padumäe sõnul on mõningad klientide harjumused siiski muutunud.

"Võib öelda, et selliseid impulsskaupasid võib-olla ostetakse natukene vähem. Võib-olla vaadatakse rohkem, mida endale korvi pannakse. Näha on, et näiteks maiustused ja sellised kategooriad jäävad ikkagi pigem eelmisele aastale alla," rääkis Padumäe.

Tavaliselt varem alanud kooliasjade ostmine on Rimis seekord jäänud augusti lõppu, Rahva Raamat aga seda ei tähelda.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: