Samost ja Sildam näevad valitsuse leebumist koroonapiirangute seadmisel

Valitsus on õppinud kevadest, kui koroonakriisi vallandudes kehtestati väga ranged piirangud ning tegutseb nüüd märksa vaoshoitumalt, leidsid ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam omanimelises Vikerraadio saates.

"Kui vaatame sügisest pilti, siis võime öelda, et kogu valitsus on teinud läbi päris ulatusliku vaadete arengu, sealhulgas ka siseminister, peaminister ja välisminister," tõdes Samost.

Kui otsustada ministrite ütluste põhjal, siis ei ole põhjust enam kõiki inimesi puudutavaid piiranguid oodata, lisas ta. "(Nüüd) tuleb lähtuda sellest, et kui meil on kuskil kolle või mingi piirkondlik probleem, siis tuleb sellega võimalikult kitsalt tegelda, see lokaliseerida, tegelda selle asutuse, ettevõtte, kooli, hooldekodu või halvemal juhul omevalitsusega. Aga muidu peab elu saama normaalset edasi minna," rääkis Samost.

"See on minu meelest väga hea, sest ei Eesti ega ühegi teise riigi majandus sellist piirangute eskalatsiooni (nagu kevadel kehtestati - toim.) enam väga lihtsalt üle ei elaks," leidis ta.

Sildam nõustus Samostiga, kuid tema hinnangul võib siiski näha poliitika tungimist viiruseohjelamist puudutavatesse otsustesse. "Kui sa ütled, et valitsus on läbi teinud sisemise arengu suhtumises piirangutesse, siis mingit pidi tundub mulle, et sellega võib nõus olla, aga siiski me näeme poliitiliste viroloogide tagasitulekut. See oli minu jaoks suhteliselt nähtav siis, kui valitsuse teadusnõukoda ütles, et jätke otselennud Tallinnast alles, ärge hakake neid sulgema, aga valitsus otsustas teist moodi," ütles Sildam.

Sama meelt oli ka Samost, kelle sõnul on lennupiirangute põhjendatusest väga raske aru saada. "Võib-olla jõutakse paari nädala jooksul siiski tulemusele, et võetakase põhjendamatud arvudel põhinevad piirangud maha. Nende muutuste keskel pole väga mõistlik suhtarvudel põhinevate piirangute hoidmine," leidis Samost.

"Tahaks seda mõistuse häält rohkem näha ka Eesti valitsuselt," rõhutas ka Sildam, kes tõi näiteks Soome valitsuse, mis pole hoolimata Eesti näitajate tõusust üle Soome seatud piirarvu ikkagi reisipiiranguid kehtestanud.

"Sest on ju absurd, kui ma Frankfurti või muudesse lennujaamadesse, kuhu Tallinnast on lubatud otselennud, võin ükskõik, kust tulla ja siis edasi Eestisse lennata," rääkis Sildam. " Näiteks Brüsselisse lendamiseks tuleb kasutada ümberistumisi, suurendades sellega nakatumise riski," lisas ta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: