Pärnu lahel uuriti lahe põhja reostust

Foto: ERR

Pärnu lahel võeti ette tragimine, et teha kindlaks, kui suur võib olla lahe põhja reostus aegade jooksul sinna sattunud võrkude ja muude püügivahendite näol. Koos keskkonnainspektsiooniga osalesid tragimises Tartu ülikooli mereinstituut ning kohalikud kutselised kalurid.

Kogu ettevõtmist koordineeriti vähe suuremalt aluselt, kuhu oli plaanitud merepõhjast leitav kokku koguda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tragi ehk otsiankur on riist uppunud esemete otsimiseks ja ülestõstmiseks. Tragimispaatidega hoiti pidevalt sidet ning esimene teade leiust kanti ette peale paaritunnist otsimist, tegemist oli osaga nakkevõrgust.

Tartu ülikooli mereinstituudi merebioloogia teadur Tiia Möller on uurinud inimtekkelist prügireostust läänemerel aastaid. Nüüd välja võetud võrgust ei leidnud ta midagi, mis viitaks prügireostusele.

"Minu tööülesanne on vaadata, kas püütud ja hüljatud kalapüügivõrgud püüavad omakorda püüavad mereprügi ja kas nendega on ka mingeid kalasid veel seotud," ütles Möller.

Kutselised kalurid on ettevõtmist igati tervitanud, merepõhja reostavad võrgud ei ole midagi head ei kaladele ega kaluritele. Kaotsi läinud püügivahendeid niisama lihtsalt merre ei jäeta.

"Meil neid ikka vahest jääb merre, just talvepüügil, et kui tulevad suured tormid ja jää liikuma hakkab, siis on küll juhtunud, et võrgud on kaduma jäänud. Me ikkagi proovime päevi neid otsida ja tragida. Enamus püüavad isetehtud nakkevõrkudega, selle valmistamine on kallis," ütles kutseline kalur Raio Piiroja.

Üks paatkond leidis vana ankru, mille ümber oli end mässinud ligi 50 kilo nakkevõrku. Kuigi tragimisega rohkem ei leitud, siis ennatlikke järeldusi on veel vara teha.

Keskkonnainspektsiooni pärnumaa büroo juhataja Toomas Õmbluse sõnul jõuti kuue tunni jooksul tragida kümnendiku Pärnu lahest. "Kõlab küll kummaliselt, aga mul on hea meel, et see saak nii väike oli. Meil ikka olukord on parem, kui on Peipsi peal," ütles Õmblus.

Järgmine lahepõhja tragimine on plaanis ette võtta tuleva aasta kevadel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: