Tallinna linnakantsleriks saab Kairi Vaher, linnasekretäriks Priit Lello ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1599121020000 | amCalendar}}

Tallinna linnavalitsus kinnitas linnaorganisatsiooni uue struktuuri eelnõu ja saatis selle linnavolikogusse arutamiseks. Muu hulgas näeb eelnõu linnakantselei kõrval ette Tallinna strateegiakeskuse moodustamise ja seda juhtiva linnakantsleri ametikoha loomist.

Linnapea Mihhail Kõlvart esitas Tallinna linnakantsleriks senise linna ettevõtlusameti juhataja Kairi Vaheri ning tegi ettepaneku kandideerida linnasekretäriks linna õigusteenistuse juhile ja linnasekretäri kohusetäitjale Priit Lellole. Konkurss on siiski üksnes linnavalitsuse sisene, nii et Lello saamine linnasekretäriks lahtine ei ole.

Kõlvarti sõnul on struktuurireformi eesmärk kaasaegne strateegiapõhine juhtimine, et dokumente ei loodaks üksnes sahtlisse.

"Strateegias on selge visioon, mille alusel tuleb linna arendada. See on igapäevane tegevus, mida tuleb ka jälgida ja sellele tegevusele peab vastama ka struktuur," kommenteeris Kõlvart ERR-ile. "Peamised muutused on seotud sellega, et vähendada linna struktuuri killustatust, aga ka erinevate ülesannete dubleerimist. See annab muidugi ka kokkuhoiuvõimaluse, aga see ei ole peamine eesmärk. Peamine eesmärk on ikkagi efektiivsus."

Esimese muudatustega loobutakse linna sihtasutustest ja mõningatest ettevõtetest. Praeguseks on ühendatud juba keskkonna- ja kommunaalamet. Haridus-, spordi- ja noorsoo- ning kultuuriameti baasil moodustatakse kaks uut ametit: haridusvaldkond pannakse kokku noorsootööga ja sport kultuuriga.

"Meie plaan ei ole vähendada ressurssi, mida me eraldame valdkondadele, vaid meie plaan on optimeerida juhtimist," selgitas Kõlvart.

Uute linnaametite juhtide leidmiseks kuulutatakse välja konkursid.

Vaher hakkab linnakantslerina juhtima ka loodavat linnavalitsuse strateegiakeskust, mis hakkab vastutama linna strateegiate elluviimise eest. Strateegiakeskuse alla koondatakse kuus teenistust: strateegilise planeerimise, ettevõtlus-, kommunikatsiooni, digilahenduste-, finants- ja personaliteenistus.

Strateegiakeskus luuakse linnakantselei ja Tallinna ettevõtlusameti baasil. Strateegiakeskusega liituvad ka mõned täiendavad uued funktsioonid.

"Kõige olulisem on strateegilise planeerimise sisseviimine linnajuhtimisse oluliselt suuremal määral, kui see on olnud. Analüütilist poolt, mis võib-olla on jäänud natuke vajaka, kindlasti tugevdatakse. Kui me räägime kasvõi urbanistikast, siis selleks, et teha kaalutletud ja suuri otsuseid, on vaja näha suurt pilti, on vaja analüüsida, mida tähendab ühe suure linnakeskkonna otsus laiemalt ja milliseid tagajärgi see otsus toob," rääkis Vaher.

Vaher nimetab efektiivsust küll oluliseks, ent mitte eesmärgiks omaette. Töötajate hulk peaks ka uue ressursi juures jääma umbes praegusega võrreldavaks.

"Inimeste töölt vabastamine ei ole kindlasti eesmärk. Me ei tee seda lihtsalt eesmärgi pärast, et vähendada koosseisu, vaid me vaatame ikkagi sisule - need funktsioonid, mis on vaja täita, nende funktsioonide täitmiseks on inimesi vaja," ütles Vaher. "Summa summarum [struktuur] ei paisu."

Tallinna linnavolikogu peaks hakkama arutama struktuurireformi 17. septembril ja linn loodab alustada uue struktuuriga tuleva aasta esimesest jaanuarist.

Kairi Vaher on lõpetanud Tartu Ülikooli majandusgeograafina. Vaher on töötanud Tallinna linnaorganisatsiooni erinevatel ametikohtadel üle 20 aasta, alustades 1996. aastal abilinnapea abina. Tallinna ettevõtlusametit juhib ta alates 2001. aastast.

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et Kairi Vaher on näidanud oma tugevust juhina linna suurte arendusprojektide vedamisel: "Näiteks Tallinna tööstusparkide ehitamise, ettevõtlusinkubaatorite loomise, kultuurikatla ja lauluväljaku arendamise, nüüd ka jäätmemajanduse korrastamisega. Seetõttu oli Kairi Vaher algusest peale juhtimisreformi planeerimisse kaasatud. Linnas strateegilise planeerimise ja juhtimise ning strateegiakeskuse ülesehitamiseks on vaja head juhti, kes tunneks linnasüsteemi ja suudaks olla meeskonnale eestvedaja. Olen näinud Kairi Vaheri võimekust ja meeskonnavaimu ning usun, et tal on kõik eeldused suurte muutuste eestvedamiseks. Ei ole sugugi vähetähtis, et kõige selle juures on Kairi Vaher ka toetav kolleeg."

Linnavalitsuses üle 20 aasta töötanud Lello asub tööle linnasekretärina. 28 aastat linnasekretärina töötanud Toomas Sepp lahkus ametist 31. augustil.

Augustis ütles Kõlvart ERR-ile, et uuenduste raames viiakse osa Tallinna linnakantselei praegustest ülesannetest linnaasutuste baasil kujundatava strateegiakeskuse alla, kuhu koondatakse linnaorganisatsiooni arendustegevusega seonduvad üksused.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Marko Tooming, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: