Tšehhi senati president kohtus Taiwani presidendiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Milos Vystrcil ja Taiwani välisminister Joseph Wu.
Milos Vystrcil ja Taiwani välisminister Joseph Wu. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Tšehhi senati president kohtus neljapäeval Taiwani presidendi Tsai Ing-weni ja mitme teise valitsuse tippametnikuga, osana harukordsest visiidist saareriiki, mida tolle rivaal Hiina on nimetanud provokatsiooniks.

Tsai andis medali Jaroslav Kuberale, senatiliidri Miloš Vystrcili varalahkunud eelkäijale.

Kubera suri jaanuaris, enne kui ta Taiwani väisata jõudis. Vystrcili sõnul panustas tema otsusesse reis ette võtta Hiina surve, sealhulgas Hiina saatkonna hoiatus Tsai valimisvõidu puhul õnnitlemise eest.

Tsai nimetas Kuberat suureks sõbraks ja ütles, et Vystrcili teisipäevane kõne, kus viimane deklareeris "ma olen taiwanlane", liigutas paljude südameid.

"Meie teod ütlevad sõpradele Euroopas ja üle kogu maailma, olgu nad taiwanlased või tšehhid, et me ei vannu tagakiusamise ees alla ja seisame sellele vapralt vastu, osaledes aktiivselt rahvusvahelistes asjades ja andes oma panuse," ütles president.

Tšehhi delegatsiooni visiit vihastas välja Pekingi, kelle välisministeerium kutsus vaibale Tšehhi suursaadiku, et riiki noomida. Samuti nimetas Peking visiiti "karjuvaks toetuseks Taiwani iseseisvusele".

Hiina peab Taiwani enda territooriumiks ja on vastu viimaste kontaktidele teiste riikidega.

Hiina välisminister Wang Yi nimetas Vystrcili visiiti otseseks provokatsiooniks. "Hiina peab Tšehhi senati juhile ütlema: sa läksid liiga kaugele!" ütles ta.

Vystrcil ja Taiwani välisminister tõrjusid Hiina etteheiteid.

"Ma ei tunne, et ma oleks mõnd punast joont ületanud," vastas Vystrcil neljapäeval. "Me ei teinud midagi, mis rikuks ühe Hiina poliitikat." Ta lisas: "Igal riigil on õigus tõlgendada Ühe Hiina põhimõtet oma äranägemise järgi."

"Me oleme siin, et jääda. Taiwan ei kao kuhugi," ütles Taiwani välisminister Joseph Wu. "Taiwan üritab säilitada status quod ja status quo on see, et Taiwan ei kuulu Hiinale. Taiwani valitseb tema enda rahvas."

Vystrcil ja Wu teatasid koostöö laiendamisest ettevõtluse, teaduse ja demokraatia vallas. Senatiliider teatas ka töörühma moodustamisest, mis hakkab tegelema majandus- ja küberjulgeoleku koostööga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: