Slovakkia kohus mõistis ärimees Kocneri uuriva ajakirjaniku mõrvas õigeks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1599127680000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

Slovakkia kohus mõistis neljapäeval ärimehe Marian Kocneri õigeks uuriva ajakirjaniku Jan Kuciaki ja tema kihlatu mõrvas 2018. aastal.

"Kuritegu on toime pandud, kuid ei ole tõestatud, et Marian Kocner ja Alena Zsuzsova olid mõrva tellijateks," ütles kohtunik Ružena Sabova otsuses. 

"Kohus mõistab seega kaebealused õigeks," ütles kohtunik, määrates Kocnerile 5000 euro suuruse trahvi relvade ebaseadusliku omamise eest, kuna tema kodust leiti 60 kuuli. 

Kuciaki isa Jozef ütles ajakirjanikele, et kohtotsus oli "halvav". 

"Me saame ainult loota, et õiglus lõpuks võidab," sõnas ta. 

Ka peaminister Igor Matovic kommenteeris avalikkuse tähelepanu keskmes olevat kohtuprotsessi. 

See on "ilmselge, et mõrva korraldajad tahavad pääseda õigluse haardest". 

"Me usume, et õiglus ootab neid mõlemat," sõnas ta Facebookis tehtud avalduses. 

President Zuzana Caputova oli kohtuotsusest šokeeritud ja eeldab, et see kaevatakse edasi ülemkohtusse.

Kohtuotsus kuulub edasikaebamisele, kuid pole selge, kas seda tehakse. 

Kuciak ja Kušnirova, kes olid mõlemad 27-aastased, lasti maha oma kodus pärast seda, kui ajakirjanik oli koostanud mitu artiklit pettusest ja mitme kõrge valitsusametnikuga seotud Kocneri tegevusest. 

Prokuratuuri väitel tellis Kocner Kuciaki mõrva kättemaksuks artiklite eest, mis puudutasid tema erinevaid kinnisvaraalaseid kuritegusid. 

Prokurörid nõuavad Kocnerile ja kaasosalistele Tomas Szabole ja Alena Zsuzsovale 25 aasta pikkust vanglakaristust. Süüdimõistmise korral oleks määratud neile karistus juba neljapäeval. 

Juulis ütles Kocner oma viimases kaitsekõnes, et ei ole mõrvar. 

"Ma ei ole pühak, kuid ma pole ka mõrvar. Ma kindlasti ei ole selline loll, kes ei saaks aru, milleni ajakirjaniku mõrv viib," ütles ta. Juunis ütles Kocner Kuciaki isale kohtus: "Mul on kahju, mis sinu pojaga juhtus, kuid usu mind, mul ei olnud sellega midagi pistmist."

Viiest kahtlusalusest kaks on kaasuses oma süüd tunnistanud. Väidetava mõrvavandenõu ühele osalisele Zoltan Andruskole määrati 15 aastat vangistust 2019. aasta detsembris, kui ta jõudis prokuröridega kokkuleppele. Endine sõdur ja palgamõrvar Miroslav Marcek saadeti aprillis 23 aastaks vangi tapmise läbiviimise eest. 

Slovakkia prokuratuuri sõnul vahendas Andrusko oma sõbra Zsuzsova palvel mõrvavandenõu osaliste tegevust, palgates tapja Marceki ja tema nõo Szabo. Zsuzsova järgis aga Kocneri juhiseid. 

Topeltmõrv pälvis Slovakkias ja mujal maailmas palju tähelepanu ja käivitas väikeriigis suurimad meeleavaldused pärast kommunismiaja lõppu. 2018. aastal pidi nende tulemusel tagasi astuma peaminister Robert Fico.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: