Aasta pärast kaob väikepakkide käibemaksuvabastus

Valitsus kiitis heaks käibemaksuseaduse muudatused, millega kaotatakse kuni 22 eurot maksvatelt postipakkidelt käibemaksuvabastus ja ühtlustatakse kaugmüügi maksustamise reegleid. Muudatused jõustuvad 2021. aasta 1. juulil.

Väljastpoolt Euroopa Liitu Eestisse tellitavate kuni 22 eurot maksvate väikepakkide maksuvabastus kaotatakse, et tagada Eesti ettevõtete võrdne kohtlemine võrreldes väljaspool ühendust tegutsevate ettevõtjatega, teatas rahandusministeerium.

Praegu on EL-i ettevõtjad viimastega võrreldes halvemas olukorras, kuna EL-i ettevõtjad peavad sama väärtusega kaubalt arvestama käibemaksu juba esimesest eurosendist alates.

Kolmandatest riikidest pakkide sujuvama liikumise tagamiseks on ettevõtjatel võimalik soovi korral kasutada kuni 150 eurot maksvate pakkide puhul kaugmüügi erikorda. See võimaldab müüjatel lisada kauba müügihinnale kohe ka selle importimisel tasumisele kuuluva käibemaksu. Kui ettevõtja erikorda rakendada ei soovi, on võimalik ostja eest käibemaks tasuda ja tolliformaalsused täita ka posti- või kullerteenusettevõttel. Alles jääb ostja jaoks ka võimalus soovi korral ise saadetisega kaasneva maksu- ja deklareerimiskohustuse täitmiseks olukorras, kus kauba müüja kaugmüügi erikorda ei rakenda.

Muudatuste tulemusel tekib veebipoodidel, nagu AliExpress, Alibaba, Wish, Joom, EBay ja Amazon teatud juhtudel käibemaksu tasumise ja deklareerimise kohustus tegeliku müüja asemel ning neil on õigus deklareerida Eestis tekkiv käibemaksukohustus liikmesriigis, kus nad on ennast erikorra rakendajana registreerinud ja registreerimisliikmesriik kannab laekunud käibemaksusumma Eestile.

Eelnõuga ühtlustatakse ka Euroopa Liidu sisese kaugmüügi maksureegleid. Praeguse korra kohaselt kehtestab iga liikmesriik piirmäära, mille ületamisel tuleb teise liikmesriigi ettevõtjal tasuda kaugmüügilt käibemaks kauba saaja riigis. Piirmäära täitumiseni tasub ettevõtja kaugmüügilt käibemaksu oma asukohariigis. Eestis on piirmäär praegu 35 000 eurot.

Muudatusega kehtestatakse kaugmüügi üldine piirmäär 10 000 eurot aastas, selle täitumisel tuleb tasuda käibemaks vastavalt igas liikmesriigis, kuhu ettevõtja kaugmüügi korras kaupa müüs.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: