Kriisis vähenenud hasartmängumaksu laekumine jätab kümned projektid rahata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hasartmängusõltlased eitavad kaotust ja mängivad maha suurema summa raha, kui algselt plaanitud.
Hasartmängusõltlased eitavad kaotust ja mängivad maha suurema summa raha, kui algselt plaanitud. Autor/allikas: OEG

Sotsiaalministeerium on tühistanud mitu vooru hasartmängumaksust rahastatavatele väikeprojektidele, sest eriolukorra ajal olid ka kasiinod suletud ja maksu ei laekunud oodatud mahus. See jätab kümned projektid riigi rahastuseta.

Imetamisnõustamise koduvisiidid, teraapia traumeeritud lastele, vaimse tervise riskiga noorte nõustamine, puuetega inimestele nutiteadlikkuse abi korraldamine, üle-eestiline eakate festival - need on vaid mõned näited projektidest, mis veel selle aasta algul said hasartmängumaksu väikeprojektide taotlusvoorust kuni 10 000 eurot toetust.

Tänavu jõudiski neljast taotlusvoorust ainult üks toimuda, siis algas kriis ja välja kuulutati eriolukord. See tähendas, et ka kasiinod suleti, ent sealt kogutav maks annab üle poole hasartmängumaksu kassast. Ka lotomängimine vähenes, mistõttu kukkus maksu laekumine kokku ja sellest toetavate sotsiaalprojektide rahastamist kureeriv sotsiaalministeerium otsustas tänavused ülejäänud kolm taotlusvooru tühistada.

Ministeeriumi asekantsler Rait Kuuse ütleb, et ka järgmise aasta esimene taotlusvoor jääb kindlasti ära, sest rahalaekumine pole siiani taastunud.

"Lotomängimine on natuke kasvanud, viimastel andmetel oli väike tõus pärast suve, aga veerandi võrra on igakuine laekumine ikkagi väiksem," ütles Kuuse ERR-ile. "Prognoosisime, et tänavu laekub maksu 4,5 miljonit eurot, aga lõpetame 3,8 kuni nelja miljoniga vaid."

Sotsiaalvaldkonna väikeprojektide rahastusvoorud toimuvad kvartaalselt. Aastas arvestatakse ühele voorule 100 000 eurot ehk aasta peale umbes 400 000 eurot kokku. Hasartmängumaksu laekumises on aga 500 000- kuni 700 000-eurone auk.

Kuuse rõhutas, et strateegilisi huvikaitseteenuseid osutavate kolmanda sektori partnerite rahastamine siiski on jätkunud, otsus puudutab üksnes väikeprojekte.

"Pikaajalistest lepingutest me ühestki loobunud ei ole, aga ühtki vooru me väikeprojektidele välja pole kuulutanud. Ei näe, et sel aastal ja järgmise algul oleks võimalik neid välja kuulutada," ütles Kuuse. "Eriolukorra ajal esitasime valitsusele ettepaneku kaaluda hasartmängu laekumise vähenemise arvelt toetust, aga siiani sealt positiivset otsust pole."

Hasartmängumaksu väikeprojektide voorust saavad sotsiaalministeeriumi kaudu toetust tervishoiu ja sotsiaalhoolekandega seotud tegevused.

Aastate jooksul on mõned katseliste projektidena alustanud ettevõtmised jõudnud ka riigi strateegilise partnerluse vooru. Nii näiteks ei pea naiste tugikeskused oma tegevuseks enam hasartmängumaksu taotlusvoorudele lootma, vaid on lepingutega püsivalt rahastatud.

"Kui mõni teenus algab projektipõhiselt, aga selle järele on suurem nõudlus, siis vaatame, mida on vaja püsivamalt toetada, et sealt välja noppida," selgitas Kuuse.

Ühest taotlusvoorust saab toetust umbes 10-12 projekti, aastas on raha jagunud 50-60 projekti elluviimiseks. Vähemalt enne järgmise aasta kevadet pole neil riigi toele kindlasti loota.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: