Haridusalgatuse Edumus kaudu õpetab koolides tänavu 30 lisaõpetajat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lähiaastatel vajab Eesti tuhandeid uusi õpetajaid. See tekitab aga juurde organisatsioone, kes vahendavad koolidesse õpetama muude erialade inimesi. Haridusalgatuse Edumus kaudu õpetab sel aastal üldhariduskoolides esialgu 30 inimest, kuid see arv kasvab. Valdavalt pöörduvad Edumuse poole koolid, kes otsivad väikese koormusega aineõpetajat, keda on tööturult keeruline leida.

Maardu gümnaasiumis esimest korda avatud täielikult eestikeelsele 10. klassile annab bioloogiatundi Edumuse õpetaja Külli Holsting. Ta teebki seda põhitöö kõrvalt vabatahtlikuna, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nähes oma töös toitumisterapeudina, kui vähestel inimestel on tegelikult tervisealane kirjaoskus üldse olemas... See oleks elementaarne, et me saame seda koolist ja bioloogia on see teadus elust, kus me saame selgeks, mis toimub meie sees, kuidas me saame seda mõjutada ja kuidas me saame läbi selle mõjutada oma ümbrust ja oma keskkonda," sõnas Holsting.

Maardu gümnaasiumis on sel õppeaastal lausa neli Edumuse õpetajat.

"Meie koolis on selline huvitav situatsioon, et meil on väga väikese koormusega vaja ainespetsialiste gümnaasiumiastmesse. Õpetajatele oleks pakkuda koormust 1-2 tundi nädalas. Selliseid õpetajaid leida avatud tööturult on üsna raske ja siin Edumus on tulnud meile appi," ütles Maardu Gümnaasiumi arendusjuht Tiina Kihulane.

Haridusalgatuse kaudu minnakse üldhariduskoolidesse õpetama üheks õppeaastaks, ühte ainet, ühele klassile.

Edumuse tegevjuht Maria Rahamägi selgitas, et Edumuse õpetajad ei ole mõeldud asendama põhiõpetajaid, vaid pigem tulema kooli appi. "Eriti just selliste valikainete õpetamiseks või siis põhiainete, millel on väiksem koormus," märkis Rahamägi.

Tänaseks on koolidesse jõudnud 30 Edumuse õpetajat, kuid huvi on õpetamise vastu tundnud üle 200 inimese.

Küsimusele, kuidas on tagatud õppe kvaliteet, vastas Rahamägi, et esiteks tagab selle eelkoolitus, mida viivad läbi koolitajad Avatud Meele instituudist ja toimuvad ka jätkukoolitused õppeaasta vältel.

Tallinna ülikooli professor: sellised algatused on vajalikud

Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi hariduskorralduse professor Eve Eisenschmidt ütleb, et muudelt elualadelt kooli õpetama saatvad algatused on vajalikud, kuna ajaga on muutunud nii töötamine kui ka õppimine.

"Paindlikud lühiajalised programmid ja oma kogemuse põhjalt tegelikult ka teoreetiliste teadmiste ja suurema pagasi kujundamine on tänapäevane õppimise protsess. Mina arvan, et meil tuleb väga sellest protsessist õppida, sest et need erinevad kogemused, mis kooli tulevad, annavad meile võimaluse ka tegelikult ülikoolis esmaõpet parandada, leida uusi mudeleid ja lahendusi," sõnas Eisenschmidt.

"Me vajame väga mitmekesist õpetajaskonda, mis tegelikult jälle teistpidi toob õpetaja professioonile palju suuremat atraktiivsust," lisas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: