Perearstidel valmis juhend COVID-19 leviku tõkestamiseks viirushooajal

Karmen Joller.
Karmen Joller. Autor/allikas: ERR

Perearstide selts koostöös infektsioonhaiguste seltsi ja lastearstide seltsiga on koostanud juhendi COVID-19 leviku tõkestamiseks viirushooajal. Juhend on koostatud vastavalt viimasele tõenduspõhisele teadmisele.

"Meil seisab ees keeruline viirushaiguste hooaeg ning juhend on vajalik seetõttu, et nii avalikkus kui meditsiinitöötajad lähtuksid koroonaviiruse tõkestamisel ühtsetest põhimõtetest," selgitas perearstide seltsi juhatuse liige Karmen Joller.

Arst rõhutas, et kui inimene haigestub, peab ta jääma koju ja võtma ühendust oma perearstikeskusega.

"Hetkel on kokkulepe selline, et testime kõiki hingamisteede ägedate viirushaiguste sümptomitega täiskasvanuid ja üle 10-aastaseid lapsi. Kellel on test negatiivne, võib taas tööle või lasteasutusse minna siis, kui enesetunne on paranenud," selgitas Joller.

"Haigusest püsima jäänud kerge köha ja nohu ei ole takistuseks tööle või lasteasutusse minekul tingimusel, et üldine enesetunne on hea ja võimaldab tööl või lasteasutuse tegevustes osaleda."

Ühtlasi tõi Joller välja, et perearstid ei väljasta tõendeid selle kohta, et inimene on terveks saanud. "Tõend annab nakkusohu kohta vaid hetkeolukorra kirjelduse," selgitas ta.

Alla 10-aastaste laste testimisel lähtutakse eelkõige riskiteguritest ja kõiki hingamisteede nakkushaiguste sümptomitega lapsi koroonaviiruse suhtes testima ei pea.

"Lastel on hetkel ülemiste hingamisteede viirushaiguste tekitajatena esiplaanil "tavalised" viirused, koroonaviirust esineb harva, - aga esineb. Praegu on oluline ägedalt haigestunud lapsed kodus hoida."

Kellel on oma lapse tervise kohta küsimusi, peavad võtma ühendust oma perearstikeskusega. Õhtustel aegadel ja nädalavahetustel saab inimene nõu ka perearsti nõuandetelefonilt 1220.

Juhend on kooskõlastatud terviseametiga ning seda täiendatakse jooksvalt.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: