Meka avatakse piiratud aastaringseteks palverännakuteks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Palverändurid Mekas 2020. aasta jaanuaris.
Palverändurid Mekas 2020. aasta jaanuaris. Autor/allikas: SCANPIX/ZUMA press

Saudi Araabia avab islamiusu pühapaigad seitsmekuise vaheaja järel taas aastaringseteks palverännakuteks, kuid rangete tervishoiuabinõudega ja piiratud osavõtjate hulgale.

Umrah on palverännak, mille võib ette võtta mis tahes ajal, ja harilikult toob see Saudi Araabiasse aastas mitu miljonit moslemit.

Umrah taastatakse kolmes etapis, esimeses on päevas lubatud osalema 6000 Saudi Araabia kodanikku ja inimest, kes juba elavad kuningriigis.

"Esimesel etapil viiakse umrah läbi ülima täpsusega ja kindlaksmääratud aja jooksul," ütles palverännuminister Mohammad Benten eelmisel nädalal riigitelevisioonis.

Palverändurid jagatakse rühmadesse, et tagada Meka suures mošees sotsiaalse vahemaa hoidmine. Ka ümber Kaaba käimise rituaali täidetakse üksteisega vahet hoides.

18. oktoobril suurendatakse palverändurite arvu 18 000-ni päevas. Mošees lubatakse palvetada kuni 40 000 inimesel.

1. novembrist lubatakse pühapaikadesse ka välisriikidest tulijad, siis kasvab palverändurite koguarv 20 000-ni ja mošeesse lastakse kuni 60 000 inimest.

Palverännu jätkamise otsusega tuldi vastu kodu- ja välismaa moslemite soovile, ütles siseministeerium.

Umrah taastub tavapärasel kujul siis, kui koroonapandeemiast on jagu saadud. Seni sõelub tervishoiuministeerium koroonaohu põhjal välja riigid, kust Saudi Araabiasse lubatakse.

Saudi Araabia peatas märtsis umrah ja tõmbas oluliselt koomale kord aastas sooritatavat palverännakut hadži.

Hadž viidi läbi juuli lõpus ning sellest võttis osa vaid 10 000 inimest, mis on nüüdisajaloo väikseim osalejate arv. Eelmisel aastal käis palverännakul 2,5 miljonit moslemit.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: