Augusti eksport vähenes mullusega võrreldes kuue protsendi võrra

Foto: ERR

Statistikaameti andmetel vähenes Eesti kaupade eksport augustis eelmise aasta sama kuuga võrreldes kuus protsenti ja import neli protsenti; kaubavahetus vähenes enim Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidega.

Eesti eksportis augustis kaupu jooksevhindades 1,1 miljardi euro eest ja importis 1,2 miljardi euro eest.

Kaubavahetuse puudujääk oli 113 miljonit eurot, mis suurenes võrreldes möödunud aasta sama perioodiga 15 miljoni euro võrra, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Evelin Puura sõnul sõltub Eesti eksport väga palju lähinaabrite Soome, Rootsi ja Läti majanduse arengust.

"Augustis oli nende kolme peamise partnerriigi osatähtsus kolmandik kogu kaupade ekspordist, EL-i riikide osatähtsus ekspordist oli 67 protsenti. Kaubavedu EL-i vähenes võrreldes möödunud aasta augustiga 62 miljoni euro võrra," selgitas Puura.

Eesti suurim kaupade ekspordipartner oli Soome, järgnesid Rootsi ja Läti. Eksport vähenes enim Soome – 19 miljonit eurot – ja Taani – 17 miljonit eurot. Soome viidi mullusega võrreldes vähem elektriseadmeid ja Taani põlevkiviõli.

Kõige rohkem suurenes eksport Hiinasse – 17 miljonit eurot – ja Suurbritanniasse – 11 miljonit eurot. Hiinasse veeti eelmise aastaga võrreldes rohkem elektriseadmeid ning Suurbritanniasse etüülalkoholil põhinevaid desinfitseerimisvahendeid ja puitpelleteid.

Kaupadest eksportis Eesti enim elektriseadmeid, puitu ja puittooteid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning mitmesuguseid tööstustooteid. Võrreldes eelmise aasta augustiga vähenes 33 miljoni euro võrra mineraalsete toodete väljavedu. Kõige rohkem ehk üheksa miljoni euro võrra suurenes puidu ja puittoodete eksport.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas 71 protsenti kogu kaupade ekspordist. Kodumaiste kaupade väljavedu vähenes eelmise aasta augustiga võrreldes viis protsenti ja reeksport kaheksa protsenti. Kõige rohkem kahanes Eesti päritolu põlevkiviõli väljavedu, enim suurenes puitpelletite, okaspuidust liistude, vineeri ning termomeetrite ja mõõteriistade osade eksport.

Kaupu imporditi kõige rohkem Soomest, Saksamaalt ja Leedust. Kaupade sissevedu vähenes enim Leedust – 17 miljonit eurot – ja Soomest – 16 miljonit eurot. Leedust kahanes kõige rohkem mootorikütuste ja Soomest vanametalli import. Kaupade sissevedu suurenes enim Hiinast – 17 miljonit eurot –, kust kasvas elektriseadmete import.

Kaupadest toodi Eestisse kõige rohkem elektriseadmeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning mehaanilisi masinaid. Enim vähenes sõiduautode ja mootorikütuste sissevedu.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: