Saksamaal jõustusid ranged koroonapiirangud

{{1604286060000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / IMAGO

Saksamaal jõustusid esmaspäeval senisest rangemad koroonapiirangud – muu hulgas suletakse restoranid, kinod ja ujulad ning avalikus ruumis ei tohi koguneda üle kümne inimese.

Koolid seevastu jäävad avatuks. 

Lisanduvatest koroonanakkustest hoolimata on uued piirangud toonud kaasa ka kriitikat seadusandjate poolt. 

Liidukantsler Angela Merkel on uusi meetmeid jõuliselt kaitsnud ja palunud kodanikelt solidaarsust. Tema sõnul koormaks nakkuskõvera tõus senises tempos mõne nädalaga üle intensiivravikohad.

"Talv tuleb raske. Ees on neli rasket kuud, kuid siis on see möödas," on Merkel öelnud.

Naaberriigis Prantsusmaal jõustusid juba reedel uued karmid piirangud, millest president Emmanuel Macron teatas kolmapäeval. 

Avatud on vaid esmatarbekaupade poed ja kodust tohib lahkuda vaid tööle või muul vältimatul põhjusel. Kaugtöö on kuulutatud kohustuslikuks igas ametis, kus see on võimalik. 

Portugalis aga on esmaspäeval koroonaviiruse ohvrite riiklik mälestuspäev. 

Briti peaminister Boris Johnson kuulutas nädalavahetusel oodatult välja kogu Inglismaa lukustamise, mis algab neljapäeval ja kestab 2. detsembrini. 

Sulgemismeetmeid pikendatakse, kui nakatumiskordaja ei lange sel ajal alla ühe, ütles minister Michael Gove. Sky Newsile usutluse andnud Gove'i sõnul oleks rumal praegu täie kindlusega prognoosida, et see näitaja nelja nädalaga ühest allapoole langeb. 

Johnson märkis, et kodanikud peaksid lukustamise ajal püsima kodus. Kodust tohib lahkuda vaid tööle, kui kaugtöö pole võimalik. Ent võib ka minna välja treenima, ostma toitu ja muid esmatarbekaupu ja käia arsti juures. Restoranid tohivad müüa toitu üksnes kaasa ning mittehädatarvilikud ettevõtted peavad uksed sulgema. 

Nõndanimetatud toetusmullid on endiselt lubatud ja lapsed tohivad külastada mõlemat vanemat, kui nad elavad eri aadressil. 

Erinevalt kevadest ei suleta ka Inglismaal õppeasutusi. Johnson kutsus vanemaid üles jätkama laste kooli saatmist.  "Me ei tohi lubada viirusel kahjustada oma laste tulevikku rohkem kui see on juba teinud." 

Merkel palus saksastel koroonapiirangutest kinni pidada

Saksa kantsler Angela Merkel palus esmaspäeval sakslastel uutest neljaks nädalaks kehtestatud koroonapiirangutest kinni pidada, et aidata saavutada pöördepunkti võitluses pandeemiaga.

"Sõltume oma riigis meie inimeste koostööst, leppimisest ja mõistmisest selle töö osas," ütles Merkel.

"On igaühe enda kätes muuta see november ühiseks edulooks, pöördepunktiks," lausus Merkel ajakirjanikele.

"Kui meil õnnestub viiruse levikut aeglustada, siis suudame luua eeltingimused talutavaks detsembriks," lisas kantsler.

Mõeldes pidude hooajale, välistas Merkel igasugused ülevoolavad uusaastapidustused, kuid ta avaldas lootust, et pered saavad jõulud koos veeta.

"Need on koroonatingimustes peetavad jõulud, kuid need ei peaks olema üksildased jõulud," lausus Merkel.

Merkel soovitas hoida kogunemisi väikesearvuliste osalejatega ning inimestel kaaluda enne vanemate sugulastega kohtumist riskide vähendamiseks paariks päevaks eelkarantiini minemist.

"Kui me kõik novembris mõistlikult käitume, võime endale jõulude ajal rohkem vabadust lubada," lisas ta.

Saksamaa teatas esmaspäeval 12 097 uuest koroonanakkuse juhtumist viimase ööpäeva jooksul, mis teeb nakatunute üldarvuks 545 027.

Saksamaal on COVID-19 tagajärjel surnud 10 530 inimest.

Intensiivravil viibivate patsientide arv on kahekordistunud, kümme päeva tagasi viibis intensiivravil 1000 inimest ning praegu veidi üle 2000, lausus Merkel.

Uute piirangute eesmärgiks on murda puhangu haripunkt, nii et kontakti jälitajatel oleks uuesti võimalik nakkusahelaid jälgida, lisas ta.

Viiruse hiljutine kiire levik tähendab seda, et võimud ei suuda enam igast neljast juhtumist kolme puhul öelda, kust nakkus pärineb.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: