California valijad lükkasid tagasi vähemuste eelistamise ettepaneku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Valimisjaoskond Californias.
Valimisjaoskond Californias. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

USA California osariigi valijad lükkasid presidendivalimistega samal ajal peetud rahvahääletusel tagasi ettepaneku, mis lubanuks anda avalikesse ametitesse palkamisel ja ülikooli vastuvõtmisel eelise vähemusgruppide liikmetele.

Referendumil osalenutest 56 protsenti ütles "ei" ettepanekule, millega oleks ära muudetud 1996. aastal kehtestatud keeld niinimetatud positiivseks diskrimineerimiseks, mis andnuks etnilistele, rahvuslikele, soolistele või seksuaalvähemustele eeliseid avalikesse ametitesse palkamisel, osariigi raha eest peetavatesse haridusasutustesse õppima pääsemisel või osariigiga lepingute sõlmimisel.

Küsimus otsustati panna rahvahääletusele pärast suve, kui Ameerika Ühendriike haarasid mustanahalise Minnesota mehe tapmisest politseivägivallas ja koroonapandeemiast põhjustatud rahutused. Osariigi demokraatliku partei leidis, et oleks aeg anda uuele põlvkonnale võimalus küsimuse üle oma otsus teha, kirjutas ajaleht The Sacramento Bee.

"Me seisime vastamisi algatusega, mis pandi hääletusele viimasel minutil. Osariigis, mida võib vaevalt konservatiivseks pidada, lükkasid valijad tagasi ettepaneku loobuda võrdsest kohtlemisest," ütles ei-kampaania strateeg Arnold Steinberg, kes osales ka 1996. aasta referendumi vastukampaanias.

Algatust toetanud California seadusandliku kogu demokraatidest liikmed Lorena Gonzalez ja Maria Elena Durazo leidsid aga, et algatuse läbiminek oleks andnud võrdsemad võimalused latiinodele ja mustanahalistele ning taganud soolise tasakaalu kõrghariduses ja riigiametites. "Kahjuks meil ei olnud võimalust oma ettepanekut piisavale hulgale valijatele selgitada, aga loodame, et õiglus pääseb võidule," ütles Gonzalez pärast tulemuste selgumist.

Californias on hispaania emakeelega töötajad alaesindatud osariigi asutustes, ehkki latiinod moodustavad osariigi rahvastikust enamuse, selgus viimastest loendusandmetest.

Ettepanekule vastukampaaniat teinute sõnul on seniste vähemuste alaesindatus kadumas. Nii olevat näiteks olevat tänavu sügisel California ülikooli sisse astunud rekordarv latiino-noori, ületades muuhulgas Aasia päritolu ameeriklaste arvu.

Ettepanek kukkus läbi hoolimata sellest, et pooldajatel oli oma kampaaniaks kasutada 16 miljonit dollarit, vastastel ainult 1,5 miljonit.

Samas näitas ka juba septembris läbiviidud arvamusuuring, et osariigi valijad ettepanekut ei toeta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: