Berliini külma sõja aegne Tegeli lennuväli suleti lõplikult

Tegeli lennujaam.
Tegeli lennujaam. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Pärast seda, kui viimane lennuk pühapäeval õhku tõusis, sulges oma uksed Berliini külma sõja aegne Tegeli lennujaam, mida hakkab asendama Saksamaa pealinna teise serva rajatud uus lennujaam.

Viimane lend Tegelist oli Pariisi suundunud Air France'i AF 1235 ja see startis pühapäeva pärastlõunal. Air France oli ka esimene lennufirma, mis asus 1960. aastal Tegelist lennureise tegema. Tol ajal asus Tegel jagatud linna Prantsuse kontrollisektoris.

"Ma ütlen väga selgelt: see on päev, mil paljude inimeste südamed veritsevad," ütles Berliini linnapea Michael Müller agentuurile DPA. 

Ka Müller osutas ajale, kui Tegel oli külma sõja aastate värav maailma. Tegeli kaudu sai Berliini müüri ja Saksa DV-ga ümbritsetud Lääne-Berliini mittekommunistlikust enklaavist õhku tõusta ning muu maailmaga suhelda.

Uus lennujaam BER avati eelmisel nädalal pärast üheksa aastat kestnud viivitust Berliini kaguosas ning Lufthansa ja Easyjeti lennud maandusid seal ühegi tõrketa.

Ehkki Tegel oli algselt ehitatud 2,5 miljoni reisija jaoks aastas, paisus see 2014. aastal juba 20 miljonini. See kujundas ka viimaste aastate mainet, mil probleemiks oli ülerahvastus, hilinemised ja kaotsi läinud pagasid.

Endise lennujaama alal luuakse uus, umbes kümnele tuhandele inimesele eluaset pakkuv linnajagu koos poodide, koolide ja muude asutustega. 

Kuuskandi kujuline lennujaamahoone on ajaloomuistisena kaitse all ning sellest saab Berliini Beuthi Rakenduskõrgkooli linnaarenduskeskus. 

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: