Kõik demokraatiameelsed saadikud lahkuvad Hongkongi parlamendist

Foto: SCANPIX/Reuters

Kõik Hongkongi demokraatiameelsed seadusandjad lahkuvad parlamendist vastusena Hiina otsusele anda linnale voli diskvalifitseerida julgeolekuohuks peetavad poliitikud. Samuti on see reaktsioon nelja saadiku tagandamisele sel põhjusel.

"Meie demokraatiameelsest leerist seisame oma diskvalifitseeritud kolleegide kõrval. Me astume ühiselt tagasi," ütles parlamenti alles jäänud 15 saadiku esindaja Wu Chi-wai.

"Me seisame küll lähitulevikus silmitsi hulga probleemidega võitluses demokraatia eest, aga me ei loobu iial," lisas ta.

Wu sõnul esitavad demokraatiameelsed saadikud lahkumisavaldused neljapäeval.

Otsus langetati mõni tund pärast Hongkongi valitsuse teadet, et rahvaesindajad Alvin Yeung, Dennis Kwok, Kwok Ka-ki ja Kenneth Leung on diskvalifitseeritud ja peavad parlamendist lahkuma.

Hiina rahvakongressi alaline komitee kohtus teisipäeval ja kolmapäeval ning võttis vastu resolutsiooni, millega lubatakse linnavõimudel kohtusse pöördumata diskvalifitseerida seadusandjad, kes toetavad linna iseseisvust või keelduvad tunnistamast Pekingi suveräänsust linna üle.

Tagandamisega on silmitsi ka poliitikud, kelle teod ohustavad julgeolekut või kes paluvad välisjõududel linna asjadesse sekkuda, vahendas riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Kõik 19 demokraatiameelset seadusandjat teatasid juba esmaspäeval, et astuvad koos tagasi, kui Peking mõnda neist diskvalifitseerima hakkab.

Demokraatiameelsete rahvaasemike tagasiastumine tähendab, et seadusandlik kogu läheb pea täielikult Pekingi-meelsete kätte.

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: