Briti Tööpartei ennistas oma eksliidri Corbyni liikmesuse

{{1605667740000 | amCalendar}}
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Hannah McKay

Briti opositsioonijõud Tööpartei taastas teisipäeval mõne nädala eest antisemitismi tõttu peatatud endise esimehe Jeremy Corbyni liikmesuse.

Corbyn väljendas Twitteris rahulolu leiboristide täitevkomitee vaidluste lahendamise komisjoni vastava otsusega. "Meie liikumine peab nüüd koonduma, et seista vastu ja alistada see sügavalt kahjulik konservatiivne valitsus," säutsus vasakpoolne veteranpoliitik. 

Corbyni liikmesus peatati pärast erakonna võrdõiguslikkuse ja inimõiguste komisjoni (EHRC)  raportis esitatud süüdistusi, et partei juhtkond eesotsas Corbyniga pisendas juutidest leiboristide kaebuste tähtsust või jättis need sootuks tähelepanuta. 

Erakond peatas tema liikmesuse seoses reaktsiooniga raportile, mille väiteid nimetas Corbyn ülepaisutatuks. 

Tööpartei liider Keir Starmer reageeris Corbyni ennistamisele kriitiliselt, nimetades seda järjekordseks valulikuks päevaks juudi kogukonnale ja neile leiboristidele, kes on väsimatult antisemitismi vastu võidelnud. 

"Ma ei luba, et keskendumine ühele isikule takistaks meie eluliselt tähtsat tööd antisemitismi vastu," lisas ta.

Starmer keeldus samas taastamast Corbyni liikmelisust Tööpartei parlamendi fraktsioonis. See võib Corbyni toetajaid veel rohkem vihastada, kui tema liikmelisuse peatamine. 

Enamus britte toetas Corbyni liikmelisuse peatamist. 58 protsenti olid poolt, 29 protsenti jäi erapooletuks ja 13 protsenti leidis, et tegemist oli vale otsusega.

Corbyn ennistati erakonda mõni tund pärast seda, kui ta oli tunnistanud, et mure seoses antisemitismiga parteis ei ole siiski liialdatud, nagu ta möödunud kuul väitis. 

Oktoobri lõpul oli endine parteijuht öelnud, et ei saa kõigi komisjoni väidetaga nõustuda.

"Juba üks antisemiit on liiga palju, aga meie vastased partei sees ja sellest väljas ning suur osa meediast on probleemi ulatust ka poliitilistel põhjustel dramaatiliselt üle paisutanud," ütles ta tollal.

Aprillis Corbyni parteijuhi kohal välja vahetanud Starmer vabandas pärast Corbyni avaldust juutidest parteikaaslaste ees.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: