Eesti Päevaleht ja Delfi: Eesti mõjukaim inimene on Martin Helme

{{1606451280000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Eesti Päevaleht ja Delfi valisid kuuendat korda Eesti aasta kõige mõjukama inimese, kelleks tänavu osutus EKRE esimees ja rahandusminister Martin Helme.

Väljaannete peatoimetaja Urmo Soonvald nimetab Martin Helmet uue poliitilise reaalsuse ja stiili sissetoojaks.

Eesti Päevalehe, LP ja Delfi aasta kõige mõjukama eestlase tiitli on varem saanud Marju Lauristin, Jüri Ratas, Kersti Kaljulaid ja Margus Linnamäe.

"Helme /.../ on dikteerinud avalikku meediaruumi, seadusloomet, pidurdanud Eestile vajalikke otsuseid, võimendanud Eestile nii vajalikke kui ka ebavajalikke tegevusi, kopeerinud Donald Trumpi, liitnud oma toetajaid ja ärritanud vaenlasi. Ta on muutnud Eesti sõjatandriks, kus kõiki käsitletakse poliitiliste malenditena ja inimesed avastavad end poliitilise gambiidi osana," kirjutab Soonvald.

Martin Helmet ja ta tegevust tuleb Soonvaldi sõnul hinnata pilguga, kas ta on põhjus või tagajärg; kas kõik on sattunud ta malemängu enda tugevusest või nõrkusest: "Miks iga ta poliitkonks innukalt alla neelatakse, kuigi on teada, et ta lausetes on tihti rohkem provokatsiooni kui maailmavaadet. Me kõik kastame ja kasvatame Helme fenomeni."

Teisele kohale paigutus koroonaaegne terviseameti kriisistaabi juht Arkadi Popov. Soonvald selgitas "Ringvaates, et kui poliitikud kõrvale jätta, oli Popov kevadel esimene inimene, kes suutis Eesti rahvale selgelt välja öelda, mis seisus me oleme, mida me peame tegema, milleks me peame olema valmis ja milleks me ei oska valmis olla.

"Võrreldes poliitikute ja terviseameti töötajatega oli tema erakordselt selge jutuga. Ma arvan, et see andis inimestele palju parema pinnase alates märtsi keskpaigast edasi minna ja ma arvan, et erakordne tänu talle, ta jättis kõrvale kõik emotsioonid - pisike eneseiroonia võib-olla oli kuskil tema lausetes -, aga ta mõtestas seda, mis algas ja mis kahjuks pole lõppenud," rääkis Soonvald.

"Ma arvan, et kui me kümne aasta pärast seda edetabelit uuesti vaatame, siis me teame kindlasti, miks Arkadi Popovi nimi seal oli. Mitmete teiste puhul me ei pruugi teada, miks nad sinna sattusid," lisas ta.

Kolmandal kohal on EKRE eelmine esimees ja hiljuti siseministriametist lahkunud Mart Helme.

"Kindlasti Mart Helme, Martin Helme, EKRE on need, kes on genereerinud meie vaimset atmosfääri sel aastal Eestis ja tema roll on nii Martin Helme kui ka Mihhail Kõlvarti ja Jüri Ratase rollides väga suur, et nad just neil kohtadel on. Aga Mart Helme mõju? Üks on skandaalne mõju välispoliitikale, aga siis ka mõju meie turvalisusele, piirivalve tegemisele, ta on väga palju suutnud segadust tekitada, võib-olla ka enda mõttes häid samme astuda, et meie turvalisust muuta. Sellepärast on ta number kolm," selgitas Soonvald.

Neljandal kohal on Tallinna linnapea, keskerakondlane Mihhail Kõlvart. Soonvaldi hinnangul on Kõlvart suutnud pärast Taavi Aasa näidata, et Tallinna linnapea on väga iseseisev ja suudab minna vastuollu ka oma erakonnaga kui vaja.

"Minu arvates on Mihhail Kõlvart isegi käitunud kevadel, kui COVID-i kriis algas, palju otsustavamalt, palju murelikumalt. Minu teada on tema soovinud olla ka valitsuse laua taga, et arutada, mismoodi koroonaviirust võita," rääkis ta.

"Ma arvan, et Tallinnal on väga suur mõju Eesti riigile ja Mihhail Kõlvartil peaks olema mõju sellele, kuidas me elame, õpime, liigume siin. Ma arvan, et ta on väga hästi end kehtestanud ja ta on näidanud, et ta ei ole sõltuv erakonnast või mõnest teisest riigist, et ta on iseseisev otsustaja ja mõtleja," lisas Soonvald.

Peaminister, Keskerakonna esimees Jüri Ratas on viiendal kohal. "Jüri Ratase puhul oli vaidlus, kas juba tema amet võiks anda tabelis esimese koha. Miks ta on viies ja mitte esimene, on see, et ma arvan, et ta on maksnud päris palju poliitilist ja isiklikku lõivu selle nimel, et oleks tänane valitsus ja oleks Martin Helme number üks. Aga tema mõju kahtlemata on suurem kui võib-olla see koht näitab. Ja võib-olla mingeid protsesse, mis on hoidnud tänast valitsust sellisena nagu ta on, me kõike ei tea või oleme hinnanud siiamaani liiga emotsionaalselt," rääkis Soonvald.

Esikümnesse mahtusid veel Margus Linnamäe, Tanel Kiik, Urmas Reinsalu, Helir-Valdor Seeder ja Irja Lutsar.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: