Kohus mõistis Anders Tsahkna õigeks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Anders Tsahkna
Anders Tsahkna Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Harju maakohus mõistis teisipäeval meditsiiniäris tegutseva ekspoliitikust ettevõtja Anders Tsahkna õigeks.

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistas Tsahknat (46) usalduse kuritarvitamisele kaasaaitamises, kuid kohus mõistis ta õigeks.

Vandeadvokaat Paul Keres ütles, et ta peab kohtuotsust õigeks ja põhjendatuks. "Kohus rajas oma lõppjäreldused väga suurele tõendite massiivile ja varasematele kohtuotsustele tsiviilasjades, mis kõik kinnitasid, et Anders Tsahkna ei ole abistanud Leho Tamveret ebaseaduslike tegude toimepanemisel," märkis ta.

"Liiatigi leidis kohus, et ka Leho Tamvere poolt tehtud tehingud ja toimingud ei olnud õigusvastased, mistõttu ka Tsahkna osaluse korral ei oleks alust heita talle ette kuriteo toimepanemist," selgitas Keres.

Kohtu hinnangul ei ole alust asuda seisukohale, et Leho Tamvere rikkus OÜ Sillen Konsultatsioonid juhatuse liikmena 2012. aasta 4. juunil käenduslepingu sõlmimisel seaduses sätestatud kohustusi.

"Samuti ei ole kriminaalasjas tõendatud, et Anders Tsahkna oleks aidanud kaasa Tamvere tegevusele selle käenduslepingu sõlmimisel," tõdes kohus.

Kohtu hinnangul on Tamvere poolt 25. juulil 2012 sõlmitud kokkulepe käsitatav deklaratiivse võlatunnistusena, millega kinnitati OÜ Sillen Konsultatsioonid olemasolevat kohustust ja mis ei ole OÜ Sillen Konsultatsioonid majanduslike huvidega vastuolus. "Seetõttu ei ole Tamvere rikkunud kokkuleppe sõlmimisel lojaalsuskohustust, mistõttu puudub tahtlik õigusvastane täideviimistegu," märkis kohus.

Kohus leidis, et järelikult tuleb Anders Tsahkna talle esitatud süüdistuses ehk eelnevale kaasa aitamises õigeks mõista.

Tamvere osas oli menetlus otstarbekuse kaalutlustel lõpetatud juba 2017. aastal.

Tsahkna sai Põhja ringkonnaprokuratuurilt süüdistuse kriminaalasjas, mis puudutas Tallinnas Laste tänav 1 kinnistut omava osaühingu välja viimist AS-i varakoosseisust, mistõttu viimane pankrotistus.

Süüdistuse kohaselt sõlmis Tamvere OÜ Sillen Konsultatsioonide, PJV Hiiu Ravikeskus AS-i ja SA PJV Hooldusravikeskuse juhatuse liikmena 2012. aastal erinevaid lepinguid, millega võttis OÜ Sillen Konsultatsioonidele rahalisi kohustusi 3,5 miljoni euro ulatuses.

Prokuratuuri hinnangul rikkus Tamvere seadusest tulenevat teise isiku varaliste huvide järgimise kohustust, millega tekitati suur varaline kahju ning Tsahknat selles, et ta aitas Tamvere tegevusele kaasa.

Lisaks süüdistati Tamveret selles, et ta võõrandas Vainola kaasabil PJV Hiiu Ravikeskus AS-i varaks olnud OÜ Sillen Konsultatsioonide osa ja põhjustas sellega PJV Hiiu Ravikeskuse maksevõime olulise vähenemise.

Keskkriminaalpolitsei käivitas kriminaaluurimise 2012. aasta lõpus ning uurimist juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: