Tõstamaa perearst võitleb õiguse eest kasutada röntgeniaparaati

{{1608397920000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tõstamaa osavallakogu asus toetama perearsti Madis Veskimägi võitlust kiirgustegevusloa saamise eest ja saatis pöördumise peaministrile, sotsiaalministrile ja riigihalduse ministrile. Osavallakogu hinnangul on kiirgustegevusloa saamine bürokraatlike takistuste taga, kallis röntgeniaparaat seisab kasutult ja patsiendid käivad röntgenis 50 kilomeetri kaugusel Pärnus.

Tõstamaal on päevakorral teema, kust tuleb välja, et regionaalpoliitika on üksnes paberil, räägib osavallakogu esimees Toomas Rõhu. Päriselus teenused hoopis kaovad väikestest kohtadest ja pole siis imestada, kui inimesed neile järele kolivad.

"Juba mitu aastat probleem röntgeniaparaadiga, mis võis töötada ja on Tõstamaa inimestele pakkunud hulk aastaid teenuseid. See on osutunud vajalikuks ja hoidis kokku hulk aega ja polnud vaja sõita Pärnusse. Aga nüüd on selgunud, et enam ei või ja selleks on mitmeid põhjusi. Mitmed põhjused on ka ära kõrvaldatud. Riigikogu on koguni võtnud vastu seadusemuudatuse, et perearst nagu tohiks sellist teenust pakkuda, aga Madis Veskimägil siiski luba pole selleks," rääkis Rõhu.

Tõstamaal töötas röntgenkabinet 1996. aastast, aga 2013. aastal, kui kiirgustegevusluba pikendada tuli, algasid ka segadused, mis osaliselt õnnestus ära klaarida.

Kui uus tervisekeskus 2018. aastal valmis, ostis Veskimägi ka uue digitaalse radiograafi ja asus taas kiirgustegevusluba taotlema. Terviseameti soovitusel õppis ta ühtlasi Tartu tervishoiu kõrgkoolis radioloogiatehnikuks. Aga siis selgus, et perearstile ei saa radioloogiatehniku kutset anda.

"Olukord on mõnes mõttes väga keeruline. Kutse peaks andma radioloogiatehnikute ühing, kuid neil puuduvad vastavad kriteeriumid, et seda kutset anda. Perearstile ei saa seda kutset anda. Ausalt öeldes, ega ma ei tahagi radioloogiatehniku kutset, küll aga legaalset õigust töötada selle aparaadiga ja aidata niimoodi patsienti," lausus Veskimägi.

Et perearstil ei tekiks kiusatust mõnd patsienti siiski röntgenis uurida, pitseeris keskkonnainspektsioon eelmise aasta septembris aparaadi ja nii see kasutult seisabki.

Eesti Radioloogiatehnikute Ühingu vastulause:

"Eesti Radioloogiatehnikute Ühing leiab, et Madis Veskimäe väide kriteeriumide puudumisest temale radioloogiatehniku kutse andmise kohta on ebaõige ning tekitab kahetsusväärselt ebaõige mulje.

Meile teadaolevalt ei ole keegi Tõstamaa perearstikeskuse arstile Madis Veskimäele põhjendamatuid takistusi teinud ning peame kahetsusväärseks dr Veskimäe soovi kehtivate nõuete täitmise asemel tegeleda eksitava mulje loomisega.

Madis Veskimäele radioloogiatehniku kutse andmiseks esinevad objektiivsed, õigusaktidest tulenevad takistused, mistõttu ei ole Eesti Radioloogiatehnikute Ühingul võimalik dr Veskimäele nimetatud kutset anda, mida on dr Veskimäele korduvalt ka selgitatud. Üksikute õppeainete läbimine ei tee inimesest veel radioloogiatehnikut.

Kui Eesti Radioloogiatehnikute Ühing annaks Veskimäele radioloogiatehniku kutse, rikuks Eesti Radioloogiatehnikute Ühing kehtivat õigust ning looks ohtliku pretsedendi, kus isik saaks nõuda massilise alusetu meediasse pöördumise ja muudele ametkondadele kaebamise kaudu ebaseaduslikke soodustingimusi."

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: