USA erakooli antirassistlik manifest ei meeldi paljudele lastevanematele

Daltoni erakool New Yorgis.
Daltoni erakool New Yorgis. Autor/allikas: Daltoni kool

USA New Yorgi Daltoni erakooli antirassistlik manifest on tekitanud paljudes lastevanemates vastuseisu. Manifestile on alla kirjutanud kümned kooli töötajad ja seal on ulatuslik nõudmiste loetelu.

Daltoni kooli manifest on kaheksa lehekülge pikk ja sealsed ettepanekud näevad ette mustanahaliste õpilaste õppekava ja kohtlemise ülevaatamise, teatas New York Post.

Ettepanekud kooli kodukorra muutmiseks tuginevad politseivägivalla näidetele ja õpilaste kaebustele väidetavalt lokkavast rassismist koolis.

Laiaulatuslikud manifestis kirjutatud nõuded hõlmavad järgmisi punkte:

- palgata 12 täiskohaga rassilise ebavõrdsusega tegelevat ametnikku ja psühholoogi;

- määrata mustanahalistele õpilastele eraldi töötajad ja täiskohaga advokaat, kes kuulaksid nende kaebusi;

- mustanahaliste Daltoni töötajate õppelaenu maksab kinni kool;

- klõrgetasemelised akadeemilised kursused tuleb lõpetada 2023. aastal, kui mustanahaliste tulemuslikkus pole mitte-mustade tasemel;

- kõik kooli töötajad peavad kirjutama rassismivastased avaldusi;

- kui Daltoni kool ei ole 2025. aastaks New Yorgi linna liider soo, rassi ja sisserände osas, siis 50 protsenti kõigist kooli toetusrahadest tuleb annetada New Yorgi riiklikele koolidele.

Kirjanik ja blogija Scott Johnston leiab, et selline manifest ei ole ainult Daltoni eripära, vaid lihtsalt üks äärmuslik näide tänapäeva USA erakoolides toimuvast.

"Enam ei tohi näiteks paljudes erakoolides lugeda "Tappa laulurästast" ("To Kill a Mockingbird"), kuna seal proovib valge meest päästa mustanahalist," lisas Johnston. 

USA ajalehe New York Postiga rääkinud Daltoni lapsevanem ennustas, et 30-40 protsenti õpilastest lahkub manifesti pärast koolist.

Paljud lapsevanemad on manifesti vastu, kuid eelistavad vaikida, kartes avalikkuse meelepaha. Osad lapsevanemad on siiski avalikult väljendanud oma rahulolematust uue manifestiga.

"Minu esivanemad kannatasid valgete ülemvõimu pärast, valge olemine ei taga automaatselt privileege. Minu laps tuli keskkonnast, kus inimesed pidid kõige nimel võitlema," ütles Daltoni kooli juudist lapsevanem.

"See manifest on täiesti absurdne ja see nõuab mustanahaliste teistsugust kohtlemist lihtsalt nahavärvi pärast," ütles üks tundmatuks soovinud jääda Daltoni kooli lapsevanem.

Daltoni koolil on sellised kuulsad vilistlased nagu Anderson Cooper, Christian Slater ja Claire Danes.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: