USA loob Balti Julgeolekuinitsiatiivi ja eraldab 169 miljonit dollarit julgeolekuabi

Foto: Kaitsevägi

USA Kongress võttis vastu 2,3 triljoni dollari suuruse eelarvepaketi, mis näeb 2021. aastal ette 168,7 miljoni dollari suurust julgeolekuabi Eestile, Lätile ja Leedule.

Eesti kaitseministeeriumi teatel on märkimisväärne, et esmakordselt eraldati need vahendid uue Balti Julgeolekuinitsiatiivi raames, millega toodi meie piirkonna julgeolekumured USA seadusandluses konkreetselt välja.

"USA Kongressi otsus näitab, et meie suurim liitlane on pühendunud meie piirkonna kaitsele ja mõistab siinseid julgeolekuohte. Me hindame seda kõrgelt ja oleme valmis igal tasandil väärtuslikku ja järjepidevat koostööd USA-ga edasi arendama," lausus kaitseminister Jüri Luik.

"Kongressi otsus kinnitab, et USA näeb Eestit ja teisi Balti riike usaldusväärsete liitlastena, kes võtavad ka ise vastutuse enda kaitse eest, investeerides jõuliselt oma kaitsevõime arendamisse ja panustades rahvusvahelistel operatsioonidel üheskoos liitlastega," lisas Luik.

Kaitseministeeriumi kantlser Kristjan Prikk ütles, et rääkides pikaajalisest planeerimisest, on nüüd ka ameeriklaste poolt näha, et on mitmeaastased plaanid. "See on mõeldud meie kulude otsa panemiseks, mitte et me võiksimie ise sealt midagi ära lõigata. Sest et USA kongress ka oma selles otsuses on andnud Pentagonile väga selge suunise oma aruandes näidata, mida Balti riigid ise teevad nende võimevaldkondade tugevdamiseks, iseenda kaitse tugevdamiseks ja NATO ühise kaitse tugevdamisest," ütles Prikk.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on tänavune otsus, eeskätt eraldiseisva Balti julgeolekuinitsiatiivi lisandumine USA eelarvepaketis, meie kaitsekoostöös märgiline.

"See on Eesti ja USA pikaajalise erilise sideme väga positiivne ja reaalne väljund. Selle saavutamisel on oluline roll olnud ka meie saatkonnal Washingtonis, kes on teinud väsimatult tööd selle nimel, et Balti riikidel oleks USA iga-aastases kaitsetegevuses oma kindel koht," tänas välisminister Reinsalu.

USA julgeolekuabi Balti riikidele on ka varasematel aastatel olnud märkimisväärne, kuid USA Kongressi otsus kiita heaks 2020. aasta kevadel Balti riikide poolt välja pakutud initsiatiiv võimaldab meil võimearenduse valdkonnas toimuva koostöö uuele tasemele viia. Kongressi poolt kinnitatud initsiatiivi raames tuleb USA kaitseministeeriumil ja välisministeeriumil välja töötada mitmeaastane Balti riikide julgeolekuabi strateegia ja vahendite kulutamise plaan, ning tuua esile, kuidas investeeringud erinevates valdkondades nagu erioperatsioonid, õhukaitse, laskemoonavarud ja mereolukorrateadlikkus tugevdavad heidutushoiakut meie piirkonnas.

Värskelt heaks kiidetud Balti Julgeolekuinitsiatiiv näitab USA pikaajalist valmisolekut Balti riikide iseseisva kaitsevõime tugevdamist toetada. Tänu varasemale USA julgeolekuabile on Eesti, Läti ja Leedu suutnud mitmed oma sõjalise taristu ja võimearenduse projektid planeeritust kiiremini ellu viia.

Lisaks USA julgeolekuabile on viimase aasta jooksul tunduvalt suurenenud ka USA relvajõudude kohalolek meie piirkonnas. Sellel aastal toimusid mitmed koostööharjutused ja õppused Eesti ja USA erinevate väeliikide ja küberväejuhatuste vahel, mis on tihedat ja mitmekülgset kahepoolset koostööd veelgi tugevdanud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: