Eestis usaldatakse valitsust enam kui Lätis ja Leedus, kuid vähem kui Soomes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Stenbocki maja.
Stenbocki maja. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsust usaldab Soomes 69 protsenti, Eestis 53 protsenti, Lätis 30 protsenti ja Leedus 41 protsenti vastajatest, selgus Norstati küsitlusest.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel viidi 2020. aasta suvel Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus läbi valijaskonna maailmavaatelisi positsioone kaardistav väärtushinnangute uuring. Enam kui 100 küsimusest koosnev uuring käsitles muude teemade seas ka usaldust erinevate institutsioonide vastu.

Kui Soomes ja Eestis enamus vastanutest usaldab valitsust ja parlamenti, siis Lätis ja Leedus on kõige rohkem neid vastajaid, kellel usaldus vastavate institutsioonide vastu puudub. Uuringud viis läbi Norstat Eesti AS ning igas riigis küsitleti 1000 inimest.

Inimestelt küsiti erinevate institutsioonide kohta neljapalli skaalal, mil määral nad neid usaldavad. Valitsust usaldab Soomes 69 protsenti, Eestis 53 protsenti, Lätis 30 protsenti ja Leedus 41 protsenti vastajatest.

Parlamenti usaldab Soomes 70 protsenti inimestest, Eestis 51 protsenti, Lätis 28 protsenti ning Leedus 24 protsenti vastajatest.

Seega nii täidesaatva kui ka seadusandliku võimu institutsioonide puhul on usaldus kõige kõrgem Soomes, Eestis usaldab vastavaid institutsioone natuke üle poole vastajatest, kuid Lätis ja Leedus enamus vastajaid parlamenti ja valitsust ei usalda. 

Uuringufirma Norstat teostas küsitlused Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus juunist augustini veebikeskkonnas ning igas riigis vastas nendele 1000 18-aastast ja vanemat kodanikku. Enam kui 100 küsimusest koosnev uuring käsitles muude teemade seas ka usaldust erinevate institutsioonide vastu.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: