Tallinna Kaasani kirik tähistab 300. sünnipäeva restaureeritud kujul

Foto: ERR

Moskva patriarhaadi õigeusu kiriku koguduste liikmed peavad kolmapäeval jõule. Eriline pidupäev on Tallinna Kaasani kirikul, mis saab tänavu 300-aastaseks ning on selleks tähtpäevaks restaureeritud. Uuendatud sai ka kiriku ikoon, mis on tunduvalt vanem.

Tallinna Kaasani kirik Olümpia hotelli vastas on Tallinna vanim puukirik. Puukirikutest on Eestis veel vanemad Ruhnu kirik ja Sutlepa kabel Eesti Vabaõhumuuseumis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaasani kirik jäi terveks Teise maailmasõja punakotkaste märtsipommitamises olles praegu ajalooline arhitektuurisaareke betoonkanjonis.

"Selle pääsemine 1944. aasta pommitamisest - kui see kant ikkagi pommitatakse maatasa ja praegugi on neid tühimikke näha, siis näete Kaasani kirik jäi ellu," ütles kunstiajaloolane, restauraator Juhan Kilumets.

Koguduseliikmed tulevad koroonapiirangute tõttu kirikusse nagu perearsti juurde - helistavad kirikusse ja panevad end kirja. Kirikusse lubatakse korraga 50 inimest. Kolmapäeva õhtul oli jumalateenistus ja veel kaks neljapäeva hommikul.

21. septembril saab Kaasani kirik 300-aastaseks. Sünnipäevaks on kirik restaureeritud. Miljoni euro eest kõige tähelepanuväärsem töö on ilmselt ikoonide taastamine. Lahtikoorunud värvikiht kinnitati tagasi lahtise krohvi külge, mis omakorda tuli kinnitada seinale. Kogu kiriku taastamine kestis neli aastat.

"Täna on meie jaoks oluline päev, sest aastaselt taastamistöölt jõudis tagasi ainulaadne ikoon 17. sajandist Trooniv Kristus," ütles Kaasani Jumalaema Sünni kiriku preestri abi Grigori Seliverstov.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: