Kantar Emori uuring: Eesti elanikud usaldavad poliitikutest enim Kiike

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sotsiaalminister Tanel Kiik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti elanikud usaldavad poliitikutest kõige enam sotsiaalminister Tanel Kiike (Keskerakond), sotsiaaldemokraadist eurosaadikut Marina Kaljuranda ja president Kersti Kaljulaidi, selgub Kantar Emori tehtud poliitikute usaldamise uuringust.

Poliitikute usaldusväärsuse pingereas esikohal olevat Kiike usaldab 49 protsenti Eesti elanikest, sealhulgas eestlaste seas on Kiigel 61 protsendi usaldus. Kiige usaldus on kõrgeim põhiliselt üle 65-aastaste elanike hulgas.

"Kiik sotsiaalministrina on rohkelt meediakajastust saanud poliitik, kes vaatamata noorusele oma tasakaaluka ning rahustava esinemisstiiliga sobitub hästi praegusesse kriisisituatsiooni ning on jõudnud poliitikute usaldusväärsuse edetabelis tippu," ütles Kantar Emori juhtekspert Aivar Voog.

Valitsuspoliitikutest järgmine on usalduse pingereas peaminister Jüri Ratas 40 protsendiga, talle järgneb Jüri Luik (Isamaa) 38 protsendiga. Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) toetab 36 protsenti, haridusminister Jaak Aabi (Keskerakond) usaldab 27 protsenti Eesti elanikest, rahandusminister Martin Helmet (EKRE) 20 protsenti.

Mitte-eestlaste jaoks on selgelt kõige usaldusväärsem keskerakondlasest Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart (54 protsenti). Tema usaldusväärsus kõikide elanike seas on kasvanud 31 protsendilt 44 protsendile. Muus rahvusest elanike seas on Kõlvarti järel usaldusväärsemad poliitikud keskerakondlasest eurosaadik Yana Toom (45 protsenti) ja peaminister Jüri Ratas (34 protsenti).

Üle poole küsitletud eestimaalastest ei usalda endist siseministrit, nüüdset riigikogu liiget Mart Helmet (64 protsenti), Martin Helmet (60 protsenti) ega eurosaadik Jaak Madisoni (54 protsenti). Neid usaldavad põhiliselt EKRE valijad, nendib uuringufirma. Mitte-usaldamise pingereas neljandal kohal on endine riigipea Toomas Hendrik Ilves 48 protsendiga.

Eesti praegust presidenti Kersti Kaljulaidi usaldab 48 protsenti elanikest, alla 35-aastaste hulgas on tema usaldusväärsus kõige kõrgem – 59 protsenti.

Andmed põhinevad Kantar Emori läbi viidud üle-eestilise esindusliku valimiga veebiuuringutel 2019. aasta juunis, septembris, detsembris ning eelmise aasta maikuus ja detsembris, igas neis küsitleti vähemalt 1100 elanikku vanuses 15–84.

Uuringus paluti vastajatel hinnata, keda nad (nimetatud) poliitikutest usaldavad, keda ei usalda ning kelle kohta ei oska arvamust avaldada. Poliitiliste isikute nimekirja kuulusid suuremate erakondade juhid, eelmiste valimiste populaarsemad kandidaadid ning riigikogu esimees ja Eesti president.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: