Novembris kasvas üle pika aja kaupade import

Teeküünlade tootmine Eestis
Teeküünlade tootmine Eestis Autor/allikas: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Statistikaameti andmetel suurenes kaupade eksport 2020. aasta novembris 2019. aasta sama kuuga võrreldes 9 protsenti ning import 7 protsenti. Kaubavahetuse puudujääk oli 62 miljonit eurot.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Evelin Puura sõnul ületas eksport kolmandat kuud järjest varasema aasta sama perioodi väljavedu ja esmakordselt 2020. aastal kasvas ka kaupade import.

"Novembris mõjutas kaubavahetuse kasvu oluliselt elektriseadmete ja mineraalsete toodete ekspordi ning impordi suurenemine, oluliselt kasvas eksport USA-sse," täpsustas Puura.

Eestist eksporditi novembris kaupu jooksevhindades 1,3 miljardi euro eest ja imporditi 1,4 miljardi euro eest.

Kaupadest eksporditi kõige rohkem elektriseadmeid, mineraalseid tooteid, puitu ja puittooteid ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu. Võrreldes 2019. aasta novembriga suurenes enim 85 miljoni euro võrra elektriseadmete ning 43 miljoni euro võrra mineraalsete toodete väljavedu. Kõige rohkem ehk 29 miljoni euro võrra vähenes metalli ja metalltoodete eksport.

Eesti suurim kaupade ekspordipartner oli Soome, järgnesid USA ja Rootsi. Väljavedu suurenes enim USA-sse, Hollandisse ja Lätti. USA-sse kasvas eksport 2,8 korda ja sinna viidi rohkem kommunikatsiooniseadmeid. Hollandisse viidi töödeldud raske kütteõli ja põlevkivikütteõli, Lätti elektrienergiat. Kõige enam kahanes eksport Saudi Araabiasse ja Soome, kuhu veeti vähem põllumajandussaaduseid ja toidukaupu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas 73 protsenti kogu kaupade ekspordist. Nii kodumaiste kaupade väljavedu kui ka reeksport suurenesid 2019. aasta novembriga võrreldes 9 protsenti. Kõige rohkem kasvas Eesti päritolu kommunikatsiooniseadmete ning töödeldud kütuste ja põlevkivikütteõli väljavedu, enim kahanes lehtvaltstoodete eksport.

Kaupadest imporditi Eestisse kõige rohkem elektriseadmeid, mineraalseid tooteid ja transpordivahendeid. Enim suurenes 24 miljoni euro võrra elektriseadmete ja 20 miljoni euro võrra mootorikütuste sissevedu.

Kaupu toodi kõige rohkem Soomest, Saksamaalt ja Lätist. Kaupade import suurenes enim Soomest mootorikütuse ja Saksamaalt transpordivahendite sisseveo tulemusena. Kaupade import vähenes kõige rohkem Leedust mootorkütuste sisseveo vähenemise tõttu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: