Presidendi kohtumisteseeria parteijuhtidega avas Indrek Saar

{{1610446620000 | amCalendar}}

President Kersti Kaljulaid alustas teisipäeval kohtumisi parlamendierakondade juhtidega, et arutada abieluteemalist rahvahääletust ning selle ümber üha paisuvat tüli eri leeride poliitiliste esindajate vahel. Esimesena käis Kadriorus riigipeaga vestlemas sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar.

Teisipäeval kohtus Kaljulaid veel Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ja Reformierakonna juhi Kaja Kallasega. Kolmapäeva hommikul kohtub president Keskerakonna esimehe, peaminister Jüri Ratase ja Eesti 200 juhi Kristina Kallasega. EKRE esimees Martin Helme teatas pärast presidendi kutset kohtumisele, et ei soovi osaleda.

Eelkõige teeb Kaljulaidile muret, et riigikogu erakondadel pole koostöötahet ja ta on pakkunud välja ka omapoolse ettepaneku, mille kohaselt peaks rahvahääletuse siduma parlamendi usaldusküsimusega.

"President väljendas oma muret selle üle, mis praegu toimub riigikogus. Ma olen presidendiga igati nõus, et selles olukorras peaks püüdma nii palju kui võimalik leida kompromissi. Ja nagu ma olen juba varem öelnud, et sotsiaaldemokraadid on valmis seda kompromissi otsima," sõnas Indrek Saar.

"Ma arvan, et see, mille president välja pakkus, et me tegeleksime oluliste teemadega nagu COVID-i kriis ja kui teeks rahvahääletust, siis teeks seda eelnõu vormis, millel oleks ka tagajärg, et kui rahvas ütleb "ei", siis on erakorralised valimised. Ma arvan, et see ettepanek väärib toetust," ütles Kaja Kallas.

"Parlament peab ise leidma lahendused ka praegu kujunenud olukorrale. President ei saa olla see, kes parlamendile kirjutab ette või väljastpoolt ulatab õlekõrre. Nii et see pakutud lahendus on olnud presidendi poolt hea katse, aga see sisuliselt ei ole kompromiss," kommenteeris Helir-Valdor Seeder.

Neljapäeval kohtub president riigikogu fraktsioonide esimeestega.

"Viimaste päevade arengud riigikogus näitavad, et üle kõige on erakondadel vaja otsida koostöövõimet ja -tahet ning selle pealt ühist pinnast edasi liikumiseks. Selleks palusin kõikide erakondade juhid ja ka riigikogu fraktsioonide juhid uuel nädalal Kadriorgu, et arutada tekkinud poliitilist olukorda ja arutleda, kuidas edasi," kirjutas Kaljulaid laupäeval sotsiaalmeedias.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: