Eesti eksperdid esialgu teise vaktsiinidoosi edasi lükkamist ei toeta

Esimene koroonaviiruse vastu vaktsineerimine Tallinnas
Esimene koroonaviiruse vastu vaktsineerimine Tallinnas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon arutas sel nädalal COVID-19 vaktsineerimisega seotud küsimusi, muu hulgas võimalust Pfizer/BioNTech vaktsiini kahe süsti vahelise intervalli pikendada. Komisjon praegu vaktsiini teise doosi edasi lükkamist ei toeta.

"Komisjoni liikmed jõudsid ühiselt järeldusele, et peame toetuma läbiviidud uuringutele ning teemat võib uuesti kaaluda, kui tuleb täiendavaid andmeid sellest, et vaktsiini efektiivsus ei vähene, juhul kui teine doos manustada hiljem," ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse.

"Seega tuleb lähtuda tootja antud juhistest ning vaktsineeritavad tuleks teistkordselt vaktsineerida 21 päeva pärast esimese doosi saamist või selle päeva lähedal esimesel võimalusel."

Lisaks oli komisjonis arutelul COVID-19 vaktsineerimise plaani uuendamine ning perearstide juures vaktsineeritavate riskirühmade täpsem prioriseerimine.

Ekspertkomisjoni liige, perearst Marje Oona selgitas, et COVID-19 riskirühmad pandi koostöös immunoprofülaktika ekspertkomisjoniga algselt paika möödunud suvel. Neljapäeval vaatas komisjon üle, millises järjekorras hakkavad perearstid erinevaid riskigruppe vaktsineerima kutsuma.

"Loodame alustada riskirühmade vaktsineerimisega veebruari alguses, kui Eestisse saabuvad vaktsiinikogused seda võimaldavad. Riskirühmi hakatakse kutsuma järk-järgult, inimestele saadetakse teavitused ja nendega võetakse ka otse ühendust, mistõttu ei ole vaja muretseda – kõik riskigrupi inimesed saavad võimaluse vaktsineerida."

Jesse lisas, et kõigile soovijatele võiks avaneda võimalus vaktsineerimiseks teise kvartali jooksul.

Ekspertkomisjon kinnitas riskirühmade vaktsineerimisele kutsumise põhimõtted ja järjestuse lähtudes inimeste vanusest ja/või terviseseisundist ning võimaliku COVID-19 haigestumise raskusest. Esmajärjekorras hakatakse kutsuma vaktsineerimisele patsiente vanuses ≥80 aastat.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad immunoloogide, allergoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: