SDE volikogu: korruptsiooniviiruse kandjad peaks olema eneseisolatsioonis

Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu liikmed märkisid laupäeval vastu võetud avalduses, et poliitilisest kriisist väljumiseks tuleb taastada riigijuhtimise usaldusväärsus ja tagada inimeste usk sellesse, et aus poliitika on võimalik.

"Korruptsiooni kui viirust on võimalik vältida selgete reeglite ja tõhusama järelevalvega. Elementaarne siinkohal peaks olema ka viiruse kandjate eneseisolatsioon. Loodav võimuliit on senini olnud sel teemal kas vaikiv või jaganud ebalevaid vastuseid.  Nii seda viirust poliitikast välja ei ravi," ütles sotsiaaldemokraatide volikogu esimees Eiki Nestor.

"Sotsiaaldemokraadid tervitavad, et valitsus, mis ühiskonda lõhestas, on möödanik. Möödas ei ole aga kriis, millega Eesti jätkuvalt vastakuti seisab. Kriisist väljumiseks tuleb saavutada usaldus ja koostöö mitte ainult valitsuspartnerite vahel, vaid ka teiste poliitiliste jõudude ning kodanikuühiskonnaga," seisab volikogu avalduses.

"Uue valitsuse sünd ei kustuta Keskerakonna korruptsiooniskandaali. Selle vari ei jää saatma mitte ainult loodava valitsuse tegevust, vaid kahjustab kogu riigi usaldusväärsust. Kriisist edukaks väljumiseks  on otsustava tähtsusega usaldus riigi juhtimise vastu, mille taastamine on uue valitsusliidu, aga ka riigikogu esmane ülesanne," märgivad sotsiaaldemokraadid. 

Riigi usalduse ja riigivalitsemise läbipaistvuse taastamiseks tuleb sotsiaaldemokraatide volikogu avalduse järgi astuda järgmised konkreetsed sammud:  

- Korruptsioonikahtlusega uurimise all olevate poliitikute osalemine valitsuses peab olema välistatud

- Keskerakond peab tagasi võtma Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise eelnõu 

- Tugevdada ERJK-d ja laiendada komisjoni pädevust, viies ellu komisjoni ja õiguskantsleri ettepanekud

- Luua riigikogus uurimiskomisjon, mis kontrollib kriisiga seotud ettevõtlust toetavate meetmete ausust, otstarbekust ja tõhusust

- Avalikustada kõik erinevates valdkondades rakendatavad kriisimeetmed ja kriteeriumid 

- Kehtestada valimiskampaaniatele rahalised ülempiirid

Volikogu kohustas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni valmistama ette vajalikud eelnõud ja need riigikogu menetlusse andma.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: