Sõitjate arv ja kaubavedu raudteel vähenes mullu üle veerandi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartu raudteejaam Autor/allikas: Grete-Liina Roosve/ERR

Statistikaameti andmetel sõitis mullu rongiga ligi kuus miljonit reisijat, mida on 29 protsenti vähem kui aasta varem. Raudteel veeti 15,8 miljonit tonni kaupa ja kaubavedu vähenes võrreldes 2019. aastaga 26 protsenti.

Statistikaameti analüütiku Birgitta Ojamaa sõnul mõjutas koroonaviirus rongisõitjate vedu tugevalt nii möödunud aasta alguses kui ka teise laine ajal aasta lõpus. "Päris palju vähenes ka raudteel veetud kaubamaht, kuid aasta lõpus oli märgata mõningast mahu taastumist," lisas ta.

Sõitjakäive kahanes 33 protsenti ja oli 263 miljonit sõitjakilomeetrit. Sõitjakäive näitab, kui palju reisijaid ja kui kaugele raudteetranspordiga veeti ning seda väljendatakse sõitjakilomeetrites, mille puhul tähendab üks sõitjakilomeeter ühe sõitja vedamist ühe kilomeetri kaugusele.

Kõige rohkem reisijaid oli raudteel esimeses kvartalis, kui jäädi eelnevale aastale vaid 8 protsenti alla. Teises kvartalis oli aga sõitjate arv lausa alla ühe miljoni ehk poole väiksem kui 2019. aastal. Kolmandas kvartalis reisis rongiga viiendiku võrra vähem inimesi ning neljandas kvartalis peaaegu kolmandiku võrra vähem kui aasta varem.

Põhiline kaubaveo vähenemine raudteel toimus riigisisestel vedudel, mis kahanesid peaaegu poole võrra. Raudteetranspordi veosekäive vähenes 1,7 miljardile tonnkilomeetrile. Veosekäive sisaldab veetud kauba kogust ja veo kaugust ning seda mõõdetakse tonnkilomeetrites. Üks tonnkilomeeter tähendab ühe tonni kauba vedamist ühe kilomeetri kaugusele.

Esimesel poolaastal veeti kaupu üle kolmandiku võrra vähem kui eelneva aasta samal perioodil, teisel poolaastal 13 protsenti vähem. Kaubamaht avalikul raudteel kahanes 15 protsendi võrra 11,3 miljoni tonnini, veosekäive 18 protsendi võrra 1,5 miljardi tonnkilomeetrini.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: