Seeder annab riigikogu asespiikri koha EKRE-le pooleteise kuu pärast

Foto: Ken Mürk/ERR

Esmaspäeval valib riigikogu erakorraliselt aseesimehed. Esialgu jääb opositsiooni poolt parlamendi asespiikriks Isamaa juht Helir-Valdor Seeder. Pooleteise kuu pärast annab ta koha üle EKRE esimehele Martin Helmele.

Jaanuari lõpus teatas Siim Kallas (Reformierakond), et astub riigikogu aseesimehe kohalt tagasi. See tõi kaasa riigikogu aseesimeeste erakorralised valimised.

Korraliselt valib parlament endale uue juhatuse kord aastas, märtsi keskel. Siis kaotab koha senine spiiker Henn Põlluaas (EKRE). Tema asemel saab uue valitsuskoalitsiooni toel riigikogu esimeheks ja presidendi järel riigi teiseks inimeseks Keskerakonna esimees, eelmine peaminister Jüri Ratas. Nii lepiti kokku koalitsioonikõnelustel.

Seal leppisid Reformi- ja Keskerakond ka kokku, et riigikogu esimene aseesimees tuleb edaspidi Reformierakonnast, kes esitab esmaspäevasel erakorralisel valimisel sinna Hanno Pevkuri.

Riigikogu teiseks aseesimeheks, see koht kuulub opositsioonile, jääb senigi parlamendi juhatusse kuulunud Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Kui märtsi keskel toimub riigikogu juhatuse korraline valimine, loovutab Seeder oma asespiikri võimu, kabineti ja ametiauto EKRE esimehele Martin Helmele. See on opositsioonierakondade omavaheline kokkulepe, millega jagati ka riigikogu komisjonide aseesimeeste kohad.

19 kohaga EKRE on parlamendis suurim opositsioonierakond.

Isegi kui sotsiaaldemokraadid ei toeta opositsioonikaaslast Martin Helmet, piisab tema valimiseks parlamendi asespiikriks ka EKRE ja Isamaa häältest. Seni pole koalitsioon, ehk Reformi- ja Keskerakond, andnud märki, et nad püüaksid sellesse sekkuda ja EKRE riigikogu juhatusest välja tõugata, sest ei soovi enda poolt pingestada niigi teravaid valitsusliidu ja vastasrinna suhteid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: