Kuuba kiitis heaks eraettevõtluse enamikes sektorites

Havanna tänavapilt veebruaris 2021.
Havanna tänavapilt veebruaris 2021. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

Kuuba teatas laupäeval kavatsusest laiendada eraettevõtlust enamikesse sektoritesse, mis on suureks reformiks kommunistlikus riigis, kus majandustegevuses on domineerinud riigifirmad.

Meedet tutvustati esimest korda augustis ning reedel sai see ministrite nõukogu kohtumisel heakskiidu, teatas Kommunistliku Partei ametlik päevaleht Granma. 

Kuni praeguseni oli eraettevõtlus, mis Kuubas on seaduslik alates 2010. aastast, piiratud riigi etteantud sektorite nimekirjaga, mis nüüd on kaotatud. 

Alates praegusest hetkest määrab uus nimekiri riigi kontrolli all olevad sektorid, mis on vähemuses.

"Kokku 2000 valdkonnast, kus eraettevõtlus on lubatud... ainult 124 on piiratud, osaliselt või täielikult," ütles tööminister Marta Elena Feito. Tõenäoliselt jäävad riigi alla meedia, tervishoiu ja julgeoleku strateegilised sektorid. 

Reformi eesmärk on eraettevõtluse arendamine, millega "aidatakse vabastada erasektori produktiivsed jõud". 

Hetkel töötab erasektoris enam kui 600 000 kuubalast ehk 13 protsenti tööjõust. Saareriigis elab kokku 11,2 miljonit inimest. 

Eraettevõtjad tegutsevad peamiselt toitlustuse, transpordi ja majutuse valdkondades. 

Need sektorid said USA endise presidendi Donald Trumpi administratsiooni sanktsioonidest raskelt kannatada. Samuti mõjus sektoritele laastavalt koroonaviiruse pandeemia. 

Reform on ka samm tööhõive parandamiseks, ütles majandusminister Alejandro Gil Twitteris. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: