Konkurentsiamet soovitab taastuvenergia toetused kaotada

Paldiski tuulepark.
Paldiski tuulepark.

Konkurentsiamet soovitab praeguse taastuvenergia toetuste skeemi asemel minna üle turupõhisele lahendusele ja toetused järk-järgult kaotada.

Elektrituruseadusega määrati 2007. aastal taastuvenergia toetuste perioodiks 12 aastat, ehk toona tootmist alustanud ettevõtja sai toetust kuni 2019. aastani.

Kuigi 2021. aastal on täielikult üle mindud taastuvenergia oksjonipõhisele süsteemile, siis tahetakse tootjale toetust maksta ikka 12 aastat. Käesoleval aastal jaama rajaval ettevõtjal on seega võimalik toetust saada kuni 2033. aastani.

Konkurentsiameti analüüsi kohaselt näitavad teiste riikide kogemused, et taastuvenergia jaamu on võimalik rajada ka minimaalse taastuvenergia toetusega. Taastuvenergia eesmärgid tuleks saavutada võimalikult väikese toetusega ja vaba konkurentsi tingimustes.

Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul on väga suur taastuvenergia potentsiaal meretuuleparkides. "Meretuuleparke võib mõnes mõttes võrrelda aastakümneid tagasi Põhjameres avastatud nafta- ja gaasivarudega, mis on nii mõnelegi riigile jõukust toonud. Oluline on ressurss läbipaistval viisil kasutusele võtta, sest selle kaudu teeniks riik ning tarbija saaks kasu võimalikult soodsast elektrihinnast," märkis Ots.

Kehtiva toetusskeemiga kaasneb ka tarbijatele põhjendamatult suur maksukoormus. Aastatel 2007 kuni 2020 oli tarbija maksukoormus kokku 829 miljonit eurot. Prognooside kohaselt ulatuvad tarbijate poolt makstud subsiidiumid 2030. aastani 1,5 miljardi euroni ning eeldatavalt makstakse toetusi aastani 2045.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: