Ehitusmaht mullu vähenes, nõudlus uute eluruumide järele aga püsib

kinnisvara
kinnisvara Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Esialgsetel andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted 2020. aastal siin ja välisriikides kokku kolme miljardi euro eest. Ehitusmaht vähenes aasta varasemaga võrreldes kuus protsenti, vaid Eesti ehitusturgu arvesse võttes aga kolm protsenti, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Merike Sinisaare sõnul vähenes ehitusmaht möödunud aastal pärast neli aastat kestnud kasvu.

"Nii kohalikku kui ka välisriikide ehitusturgu mõjutas enim hoonete ehitusmahu kahanemine. Välismaal tegutsevate Eesti ettevõtete maht vähenes aastaga ligi kolmandiku ja nende osatähtsus kogu ehitusmahus oli kuus protsenti, aasta varem kaheksa protsenti," täpsustas Sinisaar.

Alates 2012. aastast on kasvanud uute eluruumide ehitus. Ehitisregistri andmetel lubati eelmisel aastal kasutusse 7579 uut eluruumi, mis on 565 eluruumi rohkem kui aasta varem. Suurem osa (61 protsenti) uutest eluruumidest asub korterelamutes.

Populaarseim elamutüüp oli kolme- kuni viiekorruseline korterelamu ning enim valmis kolme- ja neljatoalisi eluruume. Uute eluruumide pind oli keskmiselt 93 ruutmeetrit suur.

Varasemate aastatega sarnaselt asub suurem osa valminud eluruumidest Tallinnas, järgnevad Tallinna lähiümbruse vallad ja Tartumaa.

Nõudlus uute eluruumide järele püsib endiselt. Möödunud aastal väljastati ehitusluba 8833 eluruumi ehitamiseks ja eelistatuim elamutüüp oli korterelamu.

Kasutusse lubati 1352 mitteelamut kasuliku pinnaga 0,9 miljonit ruutmeetrit. Enim lisandus uut kaubandus-, lao- ja tööstuspinda. Võrreldes 2019. aastaga suurenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka maht.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: