Ajateenijate seas on koroonaviiruse levikut raske peatada

Foto: ERR

Kaitseväe peaarsti sõnul on kaitseväes praegu 220 koroonapositiivset, neist 175 on ajateenijad. Probleemi süvendab see, et ajateenijad elavad kõik koos kasarmutes, kus on viiruse levikut raske peatada.

Ohtu kujutavad need sõdurid, kel on olnud linnaluba ja nad on kokku puutunud kas haigete või lähikontaksetega. Enamikul ajateenijatest, kes kutsuti teenistusse mullu suvel, on hetkel linnaluba.

"Kui sõdur käib linnaloal, siis see periood on meelega jäetud kolmepäevaseks. Eks siis, kui tekib olukord, kui sõduril on kodus lähikontaktsed või ta kohtub mõne sõbraga, kes võib olla positiivne või lähikontaktne, siis on sõduril aega väeosa teavitada: "olen kokku puutunud positiivsega, järelikult ei saa kohe väeossa tulla"," rääkis Vahipataljoni ülem kolonelleitnant Margot Künnapuu.

Pärast teavitamist jääb sõdur üheks päevaks koju, senikaua organiseerib pataljon talle isolatsioonitingimused. Siis saab sõdur pataljoni tagasi tulla ja jääb kümneks päevaks isolatsiooni, mille jooksul tehakse talle koroonaviiruse test.

Kui test on negatiivne, jätkab sõdur teenistust, vastasel juhul jääb ta isolatsiooni. Seda aga mitte Tallinna väeosades.

"Tallinnas olevad kaks väeosa on sama üle 100-aasta vanades ruumides, mis ei olnud algselt sellised planeeritud, et siin ka nende pandeemia tingimustes toimetada. Seetõttu need kaks linnakut, mis on Mereväe baasis ja Küberväe osas, on vajanud siis lisatuge. Ja selleks me oleme kasutanud Paldiskis olevat linnakut," rääkis Kaitseväe peaarst kolonelleitnant Targo Lusti.

Paldiskisse võib sattuda rohkem kui kuuks, kuid tavaliselt see periood lühem. Samuti langeb noor sõdur selleks ajaks kodumaa kaitsjate rivist välja.

"Sõduritel võib küll tekkida õigustatud küsimus selle 10 või 20 päeva jooksul, kus frustratsioon on lihtsalt nii suur, et nad on teenistuses ja ei tee mitte midagi. Aga samas, peale seda saame me kiirelt kohe väljaõppega jätkata," rääkis Künnapuu.

Pataljoni ülem võtab iga päev vastu mitu kõnet sõdurite vanematelt ja sugulastelt, kes muretsevad oma lähedaste pärast.

"Vanematele kannatlikkust selles osas, et täpselt nii, nagu kogu ülejäänud ühiskond, siis võitleme ka meie covid-viirusega. Ja me tõesti anname endast pidevalt parima, et sõduril oleks õige informatsioon ja et ta teaks, miks ja kus temaga midagi toimub," sõnas Künnapuu.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: