Tallinna lennujaam teenis mullu kaks miljonit eurot kahjumit

Tallinna Lennujaam
Tallinna Lennujaam Autor/allikas: Sander Koit / ERR

2020. aastal läbis Tallinna lennujaama 863 585 reisijat, mida oli kolmveerandi võrra vähem kui 2019. aastal.

Ettevõtte käive oli mullu 20,6 miljonit eurot, mis on 56 protsendi võrra vähem kui 2019. aastal.

Kontserni äritulud kokku olid 36,3 miljonit eurot, mida on 24,1 miljoni euro võrra vähem kui 2019. aastal. Puhaskahjum oli kaks miljonit, auditeerimata kulumieelne ärikasum 5,8 miljonit eurot.

Koroonaviiruse mõju tõttu lennureisijate ja -operatsioonide arvule koondas Tallinna Lennujaam 2020. aastal 25 protsenti töökohadest ning aasta lõpu seisuga jätkas ettevõttes tööd 509 inimest.

Et Tallinna Lennujaam lõpetas mulluse aasta prognoositust väiksema kahjumi ning positiivse kulumieelse ärikasumiga, nimetas ettevõte seda tähelepanuväärseks saavutuseks Euroopa lennujaamade hulgas.

Tallinna lennujaama juhatuse esimehe Riivo Tuvike ütles, et prognoosi järgi kujuneb käesolev aasta veel keerulisemaks. Reisijate arvuks prognoositakse 33 protsenti 2019. aasta mahust ehk miljon  reisijat, samas on aasta esimesed kuud olnud prognoositust madalama reisijate arvuga. Ettevõte käibeprognoos on 21,3 miljonit eurot ja kahjumi suuruseks prognoosib ettevõte 5,3 miljonit eurot.

"2020. aastaga võrreldes suurem kahju on tingitud võrdlusbaasiks oleva 2020. aasta tugevast kahest esimesest kuust, reservide ärakasutamisest, mille tulemusena ei ole võimalik enam kulusid vähendada, ning toetusmeetmete puudumisest. Kulude juures mängib oma rolli ka lumerohke aasta algus, kus lumekoristusega seotud kulud on kasvanud eelmise aastaga võrreldes 10 korda," lisas Tuvike.

Investeeringutega jätkatakse

Tuvike ütles, et vaatamata raskele aastale säilitas ettevõte investeerimisvõimekuse.

"2021. aastal jätkame mitmete strateegiliste projektidega, nagu Tallinna lennuliiklusala laiendamine, Pärnu lennujaama ehitus ja Tallinna reisiterminali laiendamine. Oluline on ka rohepööre lennunduses ja me plaanime oluliselt laiendada oma päikeseparkide võimsust, et järgmise aasta lõpuks oleksime võimelised tootma 20 protsenti vajaminevast energiavajadusest päikesest ja oma tootmisüksustest. Meie 2021. aasta investeeringute maht kokku on 35,9 miljonit eurot," ütles Tuvike.  

Tuvikese sõnul jätkatakse ka mitmete äriarendusprojektidega väljaspool lennundust, et kindlustada lennujaama jätkusuutlikkus olukordades, kus peamine sissetulekuallikas on tugeva löögi all

Kontsern investeeris 2020. aastal 16,7 miljonit eurot. 2020. aasta jätkati hooldeteenistuse reagendilao ja laohoone ehitusega, mis lõplikult valmis 2021. aasta jaanuaris. Suurematest investeeringutest alustati Tallinna lennuliiklusala laiendusega, Pärnu lennujaama rekonstrueerimisega ning uuendati pagasikontrolli seadmeid ja rajati üle Eesti lennujaamadesse kokku seitse päikeseparki.

Tallinna Lennujaam on Eesti riigile kuuluv lennujaam. 2019. teenindati Tallinna lennujaamas üle 3,26 miljonit reisija ja ettevõte teenis 9,7 miljonit eurot puhaskasumit. Lisaks Tallinna Lennujaamale opereerib ettevõte kuute regionaalset lennuvälja Eestis.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: