Eelmisel nädalal tõi vaktsineerimine viis tõsisemat kõrvaltoimet

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eelmise nädala tehtud vaktsineerimistest oli tõsiseid kõrvaltoimeid kokku viiel juhul - neist kolm olid seotud Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty ja kaks AstraZeneca vaktsiiniga. Kuid ka siis inimesed haiglaravi ei vajanud.

Kokku kirjeldati Eestis eelmisel nädalal Astra Zeneca vaktsiini saanutel kõrvaltoimeid 382 juhul, Pfizer/BioNTechi vaktsiinil 43 juhul ja Moderna vaktsiinil 10 juhul.

Valdavalt oli tegemist lihtsate kõrvaltoimetega. Viiel vaktsineerimisel esines tõsisemaid kõrvaltoimeid, kuid ka nende puhul inimesed haiglaravi ei vajanud.

Pfizer/BioNTechi vaktsiin Comirnaty - 43 teatist

43 teatisest 40 olid naistel esinenud kõrvaltoimete kohta ja kolm meestel esinenud kõrvaltoimete kohta. Tõsiseid ja ravi vajanud reaktsioone kirjeldati kolmes teatises.

53-aastasel naisel tekkis 5 minutit pärast esimese vaktsiinidoosi allergiline reaktsioon, mille raviks süstiti adrenaliini ja prednisolooni. Patsient paranes ja haiglaravi ei vajanud.

36-aastasel naisel tekkis kaks minutit pärast teist vaktsiinidoosi stressireaktsioon, mis meenutas allergilist reaktsiooni, mille tõttu sai raviks adrenaliini, antihistamiinikumi ja prednisolooni. Patsient paranes ja haiglaravi ei vajanud.

59-aastasel naisel tekkis 15 minutit pärast esimest vaktsiinidoosi tugev psühho-somaatiline stressireaktsioon, mille raviks süstiti diasepaami ja morfiini. Patsient paranes ja haiglaravi ei vajanud.

Ülejäänud teatistes kirjeldati mittetõsiseid reaktsioone, mis kestsid mõne päeva.

AstraZeneca vaktsiin - 382 teatist

AstraZeneca puhul esitati 300 teatist naistel esinenud kõrvaltoimete kohta ja 82 teatist meestel esinenud kõrvaltoimete kohta. Tõsiseid ja ravi vajanud reaktsioone kirjeldati kahes teatises.

55-aastasel naisel tekkis 10 tundi pärast esimest vaktsiinidoosi iiveldus ja korduv oksendamine, mille raviks sai metoklopramiidi ja esomepreasooli. Patsient paranes ja haiglaravi ei vajanud. Lisaks tuvastati patsiendil nakatumine koroonaviirusega.

38-aastasel naisel tekkis kaks minutit pärast esimest vaktsiinidoosi astma ägenemine (tugev köha, raskendatud hingamine), mille raviks sai antihistamiinikumi, prednisolooni, salbutamooli, ranitidiini. Patsient paranes, haiglaravi ei vajanud.

Ülejäänud teatistes kirjeldati mittetõsiseid reaktsioone.

Uuringute andmetel tekib AstraZeneca vaktsiini kasutamisel teise annuse järgselt kaebusi vähem võrreldes esimese annusega.

Moderna vaktsiin - 10 teatist

Neist kuus teatist naistel esinenud ja neli teatist meestel esinenud kõrvaltoimete kohta. Tõsiseid reaktsioone ei esinenud ehk teatistes kirjeldati mittetõsiseid reaktsioone: süstekoha reaktsioonid, palavik ja külmavärinad, peavalu jm valud (sh lihas-, liiges- või luuvalu, silmade, naha valu. Süstekoha reaktsioonid kestsid kahel juhul üle nädala.

Teadaolevalt tekib mRNA vaktsiinide kasutamisel teise annuse järgselt kaebusi veidi rohkem ja need võivad olla tugevamad.

Üldpilt - kõrvaltoimeid üks protsent

COVID-19 vaktsiinidega on terviseameti andmetel Eestis ajavahemikus 27. detsember kuni 22. veebruar hommik tehtud 112 807 doosi.

Ravimiametile on sellel perioodil saadetud 1209 kõrvaltoime teatist ehk üks protsent vaktsiinidoosidest.

Neist 698 teatist Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty, 13 teatist Moderna vaktsiini ja 426 teatist AstraZeneca vaktsiiniga seoses.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: