Eesti ja liitlaste õhutulejuhid harjutavad pilootidega sidepidamist

Liitlased harjutavad kahe nädala jooksul Põhja-Eesti kohal õppusel Furious Wolf Itaalia ja Saksa Eurofighteritega õhk-maa-sidepidamist.

Järgneva kahe nädala jooksul harjutavad liitlased, sealhulgas Eesti, Leedu ja Suurbritannia õhutulejuhid õppuse Furious Wolf raames Põhja-Eesti kohal lendavate Itaalia ja Saksa Eurofighteritega õhk-maa-sidepidamist.

Liitlaste lahingugrupi ülem Eestis kolonel Paul Clayton ütles, et Furious Wolf on hea näide erinevate NATO vägede ühtsusest ja koostööst.

"Võimalus viia läbi rahvusvahelisi õppusi igas aspektis, kus antud juhul kontrollivad Itaalia Eurofightereid Balti riikide ja liitlaste lahingugrupi õhutulejuhid, näitab mitte ainult erinevate üksuste vahelist integratsiooni, vaid ka NATO vägede võimekust ja valmisolekut."

Õhuväe õhutoetuse eskadrilli ülema major Tanel Rattiste sõnul on sellised liitlastevahelised õppused märkimisväärse tähtsusega. "Furious Wolf lõi head tingimused koostöö harjutamiseks Eestis paikneva liitlaste lahingugrupi õhutulejuhtide ning Eesti õhuväe õhutulejuhtide vahel, loomaks ühist arusaama õhutuletoetuse tagamisest manööverüksustele."

Õppus Furious Wolf toimub Baltikumis kaks korda aastas. Selle eesmärk on tugevdada koostööd ja tõhustada integratsiooni erinevate NATO vägede elementide vahel Eestis, Lätis ja Leedus.

Tänavu algas õppus Furious Wolf Leedus, kus osalejad kogunesid õppuse esimeseks pooleks, et teha koostööd Šiauliai lennubaasis asuvate Itaalia Eurofighter Typhoon pilootidega. Õppuse teisel poolel töötavad õhutulejuhid Tapa sõjaväelinnakus ja Rakvere linnuse ümbruses.

Neljapäeval tegid õhutulejuhid Rakvere linnuses koostööd Itaalia õhuturbe hävitajatega Leedu Šiauliai lennubaasist. Järgmisel nädalal osalevad õppusel Saksa õhuturbe hävitajad Eurofighter Typhoon, mis paiknevad Ämari lennubaasis Balti õhuturbemissiooni raames.

Õhutulejuht ehk JTAC (Joint Terminal Attack Controller) on sertifitseeritud ja kvalifitseeritud inimene, kes juhib eesmiselt positsioonilt lahinglennuvahendite ründetegevust manööverüksuse vahetus läheduses paiknevate vaenulike sihtmärkide pihta.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: