Šveitslased toetasid rahvahääletusel napilt burkakeeldu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Niinimetatud burkakeelu vastu protesteerijad Šveitsis Bernis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Fabrice Coffrini

Olukorras, kus pea kõik Euroopas kannavad maske, toetasid šveitslased pühapäevasel rahvahääletusel napilt näo täielikku katmise keeldu avalikes kohtades.

Vastav ettepanek hõlmab nii mosleminaiste burkasid ja nikaabe kui ka suusamaske ja rätte, millega varjavad nägu protestijad. Probleem puudutab usuvabadust, julgeolekut, majandust ja naiste õigusi.

Ametlike tulemuste kohaselt toetas burka ja nikaabi kandmise keeldu 51,21 protsenti hääletanuist ning enamik Šveitsi 26 kantonist. Keelu poolt hääletas 50,8 protsendise osaluse juures 1 426 992 ja vastu 1 359 621 inimest.

Samal ajal toimus hääletus ka vabakaubandusleppe üle Indoneesiaga, mida toetas 51,7 protsenti hääletanuist, samas kui 62 protsenti vastustas riiklikku elektroonilist isikutuvastust.

Nõndanimetatud burkavastane hääletus korraldati pärast aastaid kestnud arutelusid. Mitmes teises Euroopa riigis ning ka mõnes moslemienamusega riigis on taolised keelud juba kehtestatud, kuigi üleni kaetud näoga naised on Šveitsi tänavatel küllalt haruldane pilt.

Kuigi sedelil olnud variant "Jah täieliku näokatte keelustamisele" ei maininud ei burkat, ega nikaabi, mis jätab katmata vaid silmad, polnud kahtlustki selles, mida küsiti.

Kampaaniaplakatid, kus seisis "Peatage radikaalne islam!" ja "Peatage ekstremism!", millel oli musta nikaabi kandev naine, on kleebitud kõikjale Šveitsi linnadesse.

Vastasleeri plakatitel seisis: "Ei absurdsele, kasutule ja islamofoobsele "burkavastasele" seadusele".

Keeld tähendaks seda, et kellelegi pole lubatud oma nägu avalikus kohas üleni katta, olgu siis poes või põldude vahel. Kuid erandid oleks lubatud, sealhulgas pühakodades.

Ülekaalukas jah võiks tähendada mosleminaiste labastamist ksenofoobses ja rassistlikus õhustikus, ütles ringhäälingule RTS Meriam Mastour feministlikust rühmitusest Punased peakatted.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: