Kohus: Eesti Ekspress avaldas MM Grupi kohta valeväite

Margus Linnamäe
Margus Linnamäe Autor/allikas: Magnum AS

Harju maakohus märgib teisipäeval avaldatud otsuses, et meediaärimees Hans H. Luige suurosalusega Eesti Ekspress avaldas oma konkurendile Margus Linnamäele kuuluva investeerimisfirma MM Grupi kohta valeväite, kui kirjutas mullu aprillis, et MM Gruppi ähvardab sundlõpetamine.

Eesti Ekspress avaldas mullu 22. aprillil Sulev Vedleri kirjutise, mis väitis, et MM Gruppi ähvardab sundlõpetamine, kuna ettevõttel oli esitamata majandusaasta aruanne. MM Grupp vaidles Eesti Ekspressile vastu, ühtlasi kinnitas MM Grupp, et Eesti Ekspressi kajastus tekitas kontsernile majanduslikku kahju. 

MM Grupp esitas AS-i Ekspress Meedia vastu kohtusse hagi, nõudes nii valeväidete ümberlükkamist kui ka kahe miljoni euro suurust valuraha tekitanud kahju eest. Nõue oli tähelepanuväärne eelkõige selle poolest, et MM Grupp soovis muuta senist kohtupraktikat, mille järgi juriidilisele isikule mittevaralist kahju välja ei arvutata. 

Kohtus vaidles Ekspress Meedia hagile vastu, märkides muuhulgas, et meedia võibki teemasid käsitleda "liialdavalt ja provotseervalt". Sellega kohus ei nõustnud, leides, et kuna majandusaasta aruande esitamisega viivitamine ei too praktikas kaasa edukate äriüksuste sundlõpetamise ohtu, oli tegemist otseselt vale väitega, mida avaldada poleks tohtinud. 

"Majandusaasta aruande esitamata jätmise korral võib registripidaja kohustada osaühingut registrist kustutamise hoiatusel esitama majandusaasta aruande määratud tähtaja jooksul, mis peab olema vähemalt kuus kuud. Kostja ei ole tõendanud, et hagejale oleks selline hoiatus esitatud või tähtaeg määratud," märkis kohus. "Kostja väitel lubab ajakirjandusvabadus esitada veidi liialdavaid ja isegi provotseerivaid väiteid. Ajakirjandusvabadus ei tähenda siiski ebaõigete faktiväidete avaldamise lubamist. Artikli pealkiri ei ole lihtsalt liialdav või provotseeriv, vaid ebaõige." 

Nii kohustaski Harju maakohus Ekspress Meediat omal kulul ümber lükkama ebaõiged faktiväited, avaldades Eesti Ekspressi veebiväljaandes artikli "Mida tähendab Margus Linnamäe kontsernile registris lisatud ähvardav hüüumärk?" juures ning Eesti Ekspressi paberlehes esimeses pärast kohtuotsuse jõustumist ilmuvas numbris järgmise sisuga teate: "Ekspress Meedia AS avaldas 22. aprillil 2020 Eesti Ekspressis ilmunud artiklis MM Grupp OÜ kohta väite, et MM Grupp OÜ-d ja tema kontserni ähvardab sundlõpetamine. Ekspress Meedia AS kinnitab, et see väide oli vale. MM Grupp OÜ-d ega MM Grupp OÜ kontserni ei ähvarda sundlõpetamine."

Mis puudub MM Grupi nõutud kahte miljonit eurot, siis kohus jäi senise kohtupraktika juurde, märkides, et moraalse kahjuna mõistetakse isikule põhjustatud füüsilist ja hingelist valu ning kannatusi, kuid MM Grupp on juriidiline isik ja hagejale ei ole seega võimalik kannatusi, hingelisi üleelamisi ega füüsilist valu põhjustada.

"Kohtupraktika ei ole siiani juriidiliste isikute mittevaralise kahju hüvitamise nõuet tunnustanud ja on asutud seisukohale, et kuna juriidilisele isikule ei ole omane moraal, ei saa ka nõuda moraalse kahju hüvitamist. Kohus on  seisukohal, et käesolevas vaidluses kohtu ette toodud asjaolud ei anna alust kohtupraktika muutmiseks," seisab maakohtu lahendis. 

MM Grupp sellega ei nõustu, kavatseb viia vaidluse järgmisesse kohtuastmesse ning jätkab Ekspress Meedialt kahe miljoni euro nõudmist. 

"Võlaõigusseaduse sõnastus ei välista juriidilise isiku mittevaralise kahju nõuet. Eesti õiguskord ja kohtupraktika on aja jooksul piisavalt edasi arenenud, et muuta riigikohtu seisukohta ning täiendada kohtupraktikat seisukohtadega juriidilise isiku isikuõiguste ning mittevaralise kahju tekkimise võimalikkuse kohta," märkis MM Gruppi esindav vandeadvokaat Ants Nõmper. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: