Anestesioloogia ja intensiivravi residentuur võib pikeneda aasta võrra

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Haigla. Autor/allikas: ERR

Kolm vastutavat õppejõudu tegid ettepaneku kehtestada anestesioloogia ja intensiivravi residentuuri (eriarstiõppe) kestuseks Tartu Ülikoolis ja residentuuri baasasutustes praeguse nelja aasta asemel viis aastat.

Vastava ettepaneku tegid tervise- ja tööministrile saadetud kirjas Eesti Anestesioloogide Seltsi juhatuse esimees, anestesioloogia ja intensiivravi kaasprofessor Juri Karjagin, anestesioloogia ja intensiivravi professor Joel Starkopf ning TÜ meditsiiniteaduste valdkonna kirurgia professor ja residentuuri prodekaan Urmas Lepner.

Nad tõid välja rea põhjendusi, miks residentuuri tuleks ühe aasta võrra pikendada. Nii on arstlike erialade Euroopa organisatsiooni (U.E.M.S.) soovituste kohaselt anestesioloogia eriarsti õppe pikkuseks viis aastat.

"Lisaerialad nagu valuravi, intensiivravi jt peaksid omandatama sellele järgneva õppeaja jooksul. Eestis sisaldab anestesioloogia eriarsti õpe ka intensiivravi alast ettevalmistust. Seega selleks, et tagada Eestis Euroopa standarditele vastav eriarstide intensiivravi alane ettevalmistus, oleks vaja anestesioloogia ja intensiivravi õppeaega ühe aasta võrra pikendada."

Muude argumentide seas tõid professorid välja ka olukorra teistes Euroopa riikides.

"Hiljuti 36 Euroopa riigis tehtud küsitluse alusel on vaid kuues riigis (sh Eestis) õppe kestus lühem kui Euroopa erialaorganisatsioonide soovitatud viis aastat. Meie naaberriikides – Lätis, Soomes, teistes Põhjamaades – on õppe kestus
vähemalt viis aastat."

Karjagin, Starkopf ja Lepner lisasid, et valdaval osal anestesioloogiale lähedastel erialadel – erakorraline meditsiin, kirurgia erialad, kardioloogia – kestab eriarsti õpe Eestis viis aastat. Tagamaks anestesioloogide võrdväärselt heatasemeline ettevalmistus, oleks vajalik nende õppeaja pikendamine.

Ettepaneku residentuuri pikendada aasta võrra on heaks kiitnud Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond ja Eesti Anestesioloogide Seltsi juhatus.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: