Kriitikud: riigivõim ei peaks inimesi piirangutega ähvardama

Foto: Siim Lõvi /ERR

Viimasel nädalal on nii peaminister Kaja Kallas kui Terviseameti juht Üllar Lanno öelnud, et kui nakatumine ei vähene, pole ka suvel piirangutest pääsu. Kui ühelt poolt proovitakse läbi selle inimesi suunata kõrge nakatumise foonil piirangutest kinni pidama, siis kriitikute poolelt nähakse, et riigivõim ei peaks sellise ähvardamisega tegelema.

Kui koroonaviiruse levik ei peatu, jääb riik lukku terveks suveks - sellise sõnumi käis teisipäeval välja peaminister Kaja Kallas. Et kõrge nakatumise tõttu eksisteerib suve vahelejäämise võimalus, on öelnud ka Terviseameti juht Üllar Lanno. Kui lisada siia veel teadusnõukoja juhi Irja Lutsari lootus, et viiursest on võimalik jagu saada ilma, et peaks sõjaväe tänavale tooma, näib vormuvat trend, kus valitsuse ja riigiasutuste sõnumid muutuvad järjest ähvardavamaks.

"Kas probleemiks on sõnum või probleemiks on see, et need numbrid on suured? Minu arvates on probleem see, et need numbrid on suured. Ja ükskõik, kuidas seda ilustada või mitte ilustada, siis see on ju see põhjus, miks me piiranguid leevendada ei saa," rääkis Kallas.

Kallas lisas, et sellised sõnumid on eelkõige vajalikud neile, kes piirangutest kinni ei pea, sest ka nemad peavad tema sõnul mõistma, et kõrgete nakatumisnumbrite jätkudes harjumuspäraseid suveüritusi ei tule.

Opositsioonilise EKRE juht Martin Helme ütles, et saab valitsuse kimbatusest osaliselt aru, kuid märgib, et valitsus ise lasi olukorra käest ja sellised sõnumid asja paremaks ei tee.

"Mitte me ei ole selles kõik koos, vaid see, et on olemas kuskil üks valitsus, mis teeb heroilist tööd ja siis on olemas kusagil halvad ettevõtjad või halvad inimesed, kes ei saa millestki aru ja keda tuleb kogu aeg kas ähvardada või käsutada või karistada kuidagi. Mina nagu ei näe, et see oleks kriisis kõige mõistlikum," rääkis Helme.

Vandeadvokaat Paul Keresele näivad sellised sõnumid kohatu hirmutamisena. "Riigivõimu teostamine ei peaks sellise emotsionaalse mõjutamise najal toimima, et riigile on antud teatud võimupiirid võimuvoli, mida ta võib rakendada teatud avalike huvide edendamise eesmärgil ja neid tuleb rakendada proportsionaalselt," sõnas ta.

Keres lisas, et kehtestatud piirangud ei ole tema hinnangul nakatumist arvestades ebaproportsionaalsed. Praegustesse piirangutesse on oma 110 protsenti andnud ka hotellid ja restoranid, ütleb Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees Ain Käpp.

Käpp märkis, et on peaministri seisukohtadega üldjoontes nõus, iseasi, kas sõnum ka õigesse kohta jõuab. "Sektor ise ei ole sellist ähvardust ära teeninud. Meil on eluliselt väga tähtis, et sektor oleks avatud ja turistid saaksid uuesti Eestisse. Nii et me püüame omalt poolt igati kaasa aidata, et riigipiirid uuesti avaneks," rääkis Käpp.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: