Otse kell 13.15: riigikogu erikomisjon arutab jäätmemajanduse probleeme

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutab esmaspäevasel avalikul istungil riigikontrolli aruandeid, mis käsitlevad olmejäätmete hulgas olevate biojäätmete ringlussevõttu ning jäätmete taaskasutamistoiminguid prügilates ja järelevalvet ladestamise üle. Kell 13.15 algavat istungit saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Istungile on kutsutud on keskkonnaminister Tõnis Mölder, maaeluminister Urmas Kruuse, keskkonnaagentuuri, keskkonnaameti, Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse ja riigikontrolli esindajad.  

Komisjoni esimehe Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul on riigikontroll suutnud analüütiliselt tõestada, et me elame jäätmemajanduses Eestis kahe korrusega ühiskonnas: üks on olukord paberil, teine aga tegelik elu. "Seda silmakirjalikkust ilmestab hästi ajakirjanduse eksperiment, mis näitas, et inimesed sorteerivad prügi, aga pärast kallatakse kõik ikka ühte kokku," ütles Reinsalu.

Riigikontroll märgib aruandes "Jäätmete taaskasutustoimingud prügilates ja järelevalve ladestamise üle", et endiselt jõuab olmejäätmetest suur osa sortimata kujul prügilatesse. Osa prügilasse jõudvatest olmejäätmetest ladestatakse sortimata kujul, kuigi juba enam kui kümme aastat ei tohiks selliseid jäätmeid prügilates ladestada. Ringlusest välja jäävad biojäätmed satuvad segaolmejäätmete hulka ja kas põletatakse või viiakse prügilasse.

Riigikontroll leidis oma ülevaates "Olmejäätmete hulgas olevate biojäätmete ringlussevõtt" , et kui Eesti soovib täita Euroopa Liidu ees võetud kohustusi, peab ta oluliselt parandama biojäätmete ringlussevõtu võimalusi ja toetama nõudlust biojäätmeist tehtud toodete järele.

Selleks, et ringlussevõtu eesmärkideni jõuda, peavad omavalitsused hakkama biojäätmeid senisest märksa rohkem eraldi koguma, sest see lihtsustab jäätmete taaskasutust.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: