Jaekaubandus saab katsetada muutuvtundidega lepinguid

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Sotsiaalministeerium plaanib jaekaubandussektoris katsetada osakoormusega muutuvtundidega töölepinguid. Kui katseprojekt edukaks kujuneb, siis võib seda mõne aasta pärast näha ka teistes sektorites.

Jaekaubandusettevõtetel on tihti probleeme leidmaks kiiretel perioodidel soodsalt lisatöökäsi. Kasutatakse näiteks renditööjõudu või lastakse inimestel teha ületunde, mis on ettevõtjale kulukas.

Kulude kokkuhoidmiseks ongi poepidajad saavutanud kokkuleppe, mille alusel oleks osakoormusega töötajatel võimalik ilma 1,5 kordse koefitsiendita, tavapalga eest igal nädalal kuni ühe päeva lisatööd pakkuda.

"Kaupmeeste jaoks see kokkulepe on hästi kasulik, kui neil on parasjagu kampaaniad või jõuluperiood või sellised ajad, kus töötajaid on vaja mingiks vahemikuks oluliselt rohkem. Kui kaupmehel on teatud osakaal oma töötajatest paindliku lepinguga, siis kindlasti nendele inimestele saab pakkuda selle suurema koormuse ajal rohkem tunde," selgitas kaupmeeste liidu juht Nele Peil.

Muudatuse katseperiood kestab kaks ja pool aastat ning kehtivaid lepinguid muutus ei mõjuta. Vaid uutes lepingutes oleks võimalik muutuvat tööaega kasutada.

Mõte muudatus sisse viia hakkas idanema juba aastaid tagasi, kui sotsiaalministriks oli veel Jevgeni Ossinovski. Ka praegu ta ideeliselt toetab töösuhete paindlikumaks muutmist.

"Kuna riskid on, siis tuleks vaadata, kas need positiivsed mõjud, paindlikum töösuhe, mis on ettevõtluse toimimiseks vajalik, on võimalik realiseerida sellisel viisil, et see ei tuleks töötaja heaolu arvelt," ütles ta.

Sotsiaalministeeriumi hinnangul on töösuhetes võimaldada ilma ületunnitasuta lisatunde teha positiivne muudatus ja võimalikku töötajate ärakasutamise riski kuigi kõrgeks ei peeta.

"Meil selle jaoks on ette nähtud erinevad vahendid. Töötajate ärakasutamine mingil viisil ei ole lubatud. Esimese asjana ongi ju tegemist kokkuleppega. Et tööandja ja töötaja peavad omavahel kokku leppima. Töövõtja ei pea üldse nõustuma sellise muutuvtundidega kokkuleppe liigiga," rõhutas sotsiaalministeeriumi osakonnajuht Ulla Saar.

"Me oleme üldiselt näinud, et töötaja on ajalooliselt nõrgemas positsioonis sellistel läbirääkimistel ja me oleme näinud ka seda, et näiteks osaajaga töö puhul pigem ei ole küsimus selles, et on väga kõrge konkurentsivõimega töötajad, kes on seda ise valinud, vaid on madalama konkurentsivõimega töötajad, kes on pidanud sellised valikud tegema," lisas aga Ossinovski.

Ametiühingud andsid omapoolse õnnistuse kavale pikkade läbirääkimiste tulemusena. Nende juhi sõnul jälgivad nad katseprojekti väga teravalt ja kui peaks ärakasutmisjuhtumeid esinema, on nad valmis sellele ka pidurit tõmbama.

"Piloot[projekt] lõppeb täieliku tühistumisega, kui me ei ole nõus seda pikendama, seetõttu väga loodame, et kaks aastat tulevad ka tööandjate vaates mitte sellised ärakasutavad, vaid ausad, sest meil on täna see võim, et me ei anna seda uut allkirja ja see kaobki selle kahe aastaga igaveseks," kommenteeris ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson.

Kui aga katseprojekt peaks edukaks osutuma, võib arutada selle kasutamist ka teistes sektorites.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: